Aktywa funduszy inwestycyjnych (styczeń 2017)
10.02.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Po trzech słabszych miesiącach, w których aktywa zgromadzone w krajowych funduszach traciły na wartości, w styczniu mieliśmy do czynienia z odwróceniem tej niekorzystnej tendencji

Wartość aktywów netto zarządzanych przez fundusze inwestycyjne wzrosła do poziomu 261,8 mld zł. Miesięczna dynamika aktywów wyniosła +1,2%, co nominalnie odpowiada kwocie +2,9 mld zł. Do szczytu osiągniętego we wrześniu zeszłego roku brakuje już „tylko” 4,5 mld zł.
 

W ostatnich tygodniach rynkowi funduszy sprzyjał głównie powrót dobrej koniunktury na warszawski parkiet. Od połowy listopada trwa dobra passa, dzięki której fundusze mające ekspozycję na polskie akcje osiągają atrakcyjne wyniki. W samym styczniu wynik z zarządzania powiększył wartość aktywów o ponad +2,0 mld zł. Dopisali także klienci, którzy wg szacunków Analiz Online wpłacili do funduszy o ponad +0,8 mld zł więcej niż z nich wypłacili. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Największym powodzeniem cieszyły się fundusze akcyjne, które dzięki atrakcyjnym wynikom i zastrzykowi nowych środków zwiększyły aktywa o ponad +6,1%, kończąc miesiąc blisko bariery 30 mld zł. To najwyższy poziom od listopada 2015 roku. Wartość środków zgromadzonych w funduszach akcji polskich wzrosła o +7,1% do 21,9 mld zł, a akcji zagranicznych o +3,4% do 8,1 mld zł. Dobra koniunktura na rynkach akcji sprzyjała także funduszom mieszanym, których aktywa powiększyły się o +2,9% do 25,4 mld zł na koniec stycznia oraz funduszom absolutnej stopy zwrotu. Głównie dzięki dobrym wynikom wartość zgromadzonych w nich środków przekroczyła granicę 15 mld zł.

Wyższą dynamikę aktywów odnotowały jednak dwa mniejsze segmenty rynku. W przypadku funduszy surowcowych sięgnęła ona +9,0%, m.in. dzięki rosnącym cenom złotego kruszcu. Z kolei w przypadku funduszy ochrony kapitału o wysokiej dynamice (+7,8%) zdecydował praktycznie jeden fundusz, który cieszył się ogromnym zaufaniem klientów. 

Na 10 wyodrębnionych segmentów, w dwóch odnotowaliśmy spadek aktywów. W przypadku funduszy nieruchomości sięgnął on -5,3%, a funduszy gotówkowych i pieniężnych -0,4%, który był pochodną ujemnego bilansu wpłat i wypłat.

Pozycję lidera rynku utrzymały fundusze aktywów niepublicznych, których majątek na koniec stycznia warty był blisko 104 mld zł, choć ich udział w rynku nieznacznie spadł poniżej 40%. Drugie miejsce utrzymały fundusze dłużne, które w ostatnich miesiącach przeżywają trudniejsze chwile (słabsze wyniki, mniejsze zainteresowanie klientów). Na trzecim miejscu od miesięcy znajdują się fundusze gotówkowe i pieniężne z ponad 12% udziałem w rynku.


Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

fundusze absolutnej stopy zwrotu uniwersalnefundusze akcyjnefundusze dłużnefundusze mieszanefundusze nieruchomościfundusze ochrony kapitałufundusze pieniężne i gotówkowefundusze sekurytyzacyjneGPWwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę