Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

To był tydzień: Wielka Brytania chce twardego rozwodu

20.01.2017 | Katarzyna Czupa
Theresa May chce wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze wspólnego rynku, Janet Yellen uważa, że stopy należy podnosić, a EBC nie zmienia statusu quo

Mijający tydzień obfitował w wydarzenia istotnie wpływające na sentyment na światowych rynkach. Najważniejszym z nich było wtorkowe wystąpienie brytyjskiej premier Theresy May, podczas którego przedstawiła koncepcję wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Szefowa rządu Jej Królewskiej Mości oznajmiła, że rozwód z Unią Europejską i Starym Kontynentem ma nastąpić na twardych warunkach – Wielka Brytania  zrezygnuje z członkostwa we wspólnym rynku, wypowiadając utrzymanie czterech swobód przepływu: towarów, usług, kapitału i ludzi. Jednocześnie May podkreślała, że Zjednoczonemu Królestwu zależy na dobrych relacjach z UE i jej celem jest wynegocjowanie umowy o wolnym handlu ze Wspólnotą.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wypowiedź została odebrana przez rynki w sposób mieszany. Giełda zareagowała spadkami – w ciągu zaledwie jednego dnia indeks FTSE100 stracił 100 punktów bazowych (-1,5%). W ujęciu tygodniowym kapitalizacja brytyjskiej giełdy spadła o blisko -2% (dane na godzinę 15). Odwrotnie zachowywał się funt szterling. Tylko w dniu wypowiedzi brytyjskiej premier waluta zyskała w stosunku do euro ponad +2%. Dzięki temu funt nie tylko odrobił straty poniesione na skutek niepewności przed wystąpieniem szefowej rządu, ale również zyskał w ujęciu tygodniowym ok. 1,2% (dane na godzinę 15).

W kontekście Brexitu należy pamiętać, że jego los nie jest jeszcze przesądzony, wciąż bowiem czekamy na wyrok Sądu Najwyższego, który ma określić czy rząd samodzielnie może zadecydować o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej czy też potrzebuje zgody parlamentu. Decyzja ma zapaść 24 stycznia.

W środę głos zabrała szefowa amerykańskiego banku centralnego Janet Yellen. Wypowiedź prezes Fed miała niezwykle jastrzębi charakter. Jak zaznaczyła, w tym roku należy spodziewać się kilku podwyżek. Dodała, że obecna siła dolara wynika przede wszystkim z obietnic wyborczych prezydenta elekta Donalda Trumpa, w związku z tym wzrost stóp procentowych nie będzie zagrażał gospodarce. Wypowiedź ta doprowadziła do wyraźnego, lecz krótkotrwałego wzrostu kursu dolara - w środę zyskał on +0,7% - oraz istotnego odbicia rentowności obligacji skarbowych USA – ich poziom wzrósł z 2,35% w środę rano do 2,5% obecnie (dane na godzinę 15). 

Wczoraj miało miejsce posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Podczas konferencji prasowej, szef EBC Mario Draghi ogłosił, że bank nie widzi przesłanek by zmieniać obecny status quo. Jak poinformował, instytucja dostrzega ożywienie w gospodarce, ale widzi też szereg ryzyk utrzymujących się na horyzoncie, w tym przede wszystkim natury politycznej. W efekcie podejście wyraźnie akomodacyjne w polityce pieniężnej powinno być utrzymane, a EBC powinien być gotów nawet do zwiększenia programu QE. Chociaż po samej konferencji euro nieco straciło na wartości, inwestorzy nie zdecydowali się na większą wyprzedaż waluty.

Na światowych giełdach panował względny spokój z pewną domieszką pesymizmu. Wobec jastrzębiej wypowiedzi Janet Yellen oraz niepewności utrzymującej się przed dzisiejszą inauguracją Donalda Trumpa, który oficjalnie obejmie urząd prezydenta, amerykański indeks S&P500 stracił do czwartkowego zamknięcia -0,5%. Jeśli chodzi o niemiecki DAX, za wyjątkiem wtorkowego spadku w reakcji na wystąpienie Theresy May, który szybko został dorobiony, w ujęciu tygodniowym kapitalizacja indeksu praktycznie nie uległa zmianie.

Jeśli chodzi o polskie podwórko, pod koniec tygodnia pojawiła się informacja, że Polska znów znalazła się na cenzurowanym Brukseli. Komisja Europejska sceptycznie odniosła się bowiem do wydłużenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dostępu do elastycznej linii kredytowej na kolejne dwa lata. Jak podano, KE ma wątpliwości, czy Polska nadal spełnia kryteria dostępu instrumentu „zarezerwowanego dla gospodarczych prymusów”. Dla instytucji problemem jest obniżenie wieku emerytalnego oraz brak rozwiązania  kwestii efektywnego działania Trybunału Konstytucyjnego. KE przypomina o swoim komunikacie z grudnia, w którym uznała, że „nadal istnieje zagrożenie dla praworządności w Polsce”.

Na warszawskim parkiecie miniony tydzień upłynął dość niemrawo. Brak zmian oceny ryzyka kredytowego agencji Fitch i Moody’s nie poprawił inwestorom nastrojów. W ujęciu tygodniowym kapitalizacja indeksu WIG praktycznie nie uległa zmianie (dane na godz. 15).

Rynek funduszy inwestycyjnych: 
W środę Union Investment TFI dołączył do grona Izby Zarządzającymi Funduszami i Aktywami.  Jak podkreślała Małgorzata Góra-Dubiela, Prezes Zarządu Union Investment TFI SA, włączenie się w działania Izby jest szczególnie ważne teraz, gdy trwają prace nad optymalizacją procesów wdrażania nowych regulacji unijnych, w szczególności MiFID II i innych wytycznych skierowanych do TFI. Do Izby należy obecnie 27 TFI oraz 5 Agentów transferowych.

Copernicus Capital TFI poinformował, że wprowadza do oferty  dwa nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to fundusz Copernicus Absolute Return FIZ, który ma lokować aktywa we wszystkich regionach geograficznych i wykorzystywać instrumenty pochodne na indeksy, waluty i towary oraz tytuły uczestnictwa w funduszach ETF. Funduszem będzie zarządzał Jacek Wojton. Drugie rozwiązanie to Copernicus Options Opportunity (D) FIZ. Jest to fundusz hedgingowy, inwestujący głównie w opcje na indeksy Euro Stoxx 50 i S&P 500. Zarządzającym funduszem jest Dariusz Baran.

W miniony piątek Fund Team dostał zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych oraz tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych. Założycielem Fund Team jest Jarosław Mazek, który do września 2015 pracował na stanowisku członka zarządu Opera TFI.

Z dniem 1 kwietnia 2017 r. stanowisko prezesa TFI PZU obejmie Marcin Adamczyk, ostatnio zatrudniony w NN Investment Partners w Hadze. Jednym z zadań nowego prezesa ma być przygotowanie instytucji pod kątem ewentualnego rozwoju funduszy pasywnych. 

Katarzyna Czupa
Analizy Online
 

TAGI:

Dariusz BaranDAXEBCFEDIZFiAJacek WojtonJarosław MazekMałgorzata Góra-DubielaMarcin AdamczykMiFID IIpodsumowanie tygodniaUSAWIG

zobacz także

↑ na górę