Fundusze absolute return – to był dobry rok, ale nie dla wszystkich
10.01.2017 | Anna Zalewska
W opublikowanym niedawno raporcie o Skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu pisaliśmy, że ponad 80% rozwiązań zakończyło 2016 rok z dodatnim wynikiem. Dziś skupimy się na samych wynikach

Na 90 funduszy absolutnej stopy zwrotu, działających ponad rok, 74 zakończyło 2016 rok z zyskiem. Średni wynik wyniósł ok. +4,9%. W 20 przypadkach był on dwucyfrowy, a trzy fundusze trafiły na listę najlepszych funduszy 2016 roku.
 

Najwięcej zyskał Open Finance Absolute Return FIZ +38,8%, niewielki fundusz z aktywami wartymi niecałe 8 mln zł. Działa ponad 3 lata i to pierwszy rok z tak wysokim wynikiem. Jak tłumaczy zarządzający, Przemysław Nowicki, jest on w dużej mierze pochodną udanego timingu na amerykańskim rynku. W samym wrześniu stopa zwrotu wyniosła +18,8%.
 
Na drugim miejscu znalazł się Acer Aggressive FIZ, z wynikiem +30%. Tym samym niemal powtórzył świetny wynik z 2013 roku, w którym jego certyfikaty podrożały aż o +50%, dając mu miejsce na podium całego rynku. W ciągu ostatnich 3 lat fundusz zarobił ponad +44%. Strategia, zarządzanego pod kierownictwem Jakuba Głowackiego, współzałożyciela i wiodącego akcjonariusza Quercus TFI, funduszu opiera się głównie na aktywnej alokacji, selekcji spółek oraz inwestycjach na rynku nieruchomości. - W pierwszej połowie roku znacząco ograniczyliśmy zakładaną pozycję, natomiast w drugiej połowie stopniowo zwiększaliśmy zaangażowanie, czego rezultatem był doskonały zwrot w III i IV kwartale – tłumaczy Głowacki. Wśród spółek, które pozytywnie przyczyniły się do wyniku zarządzający wymienia: PZU, Bloober Team, Medicalgorithmics, kilku eksporterów: Rawlplug, Selena FM, Asbis oraz spółki o charakterze innowacyjnym: Unified Factory czy iFun4all, a także firmę notowaną za granicą - Moneta Money Bank. Pozostałe 6% w wynikach funduszu przyniosły inwestycje rynku nieruchomości. - W bieżącym roku mamy ambicje osiągnąć kolejny solidny dwucyfrowy wynik – zapowiada Głowacki.
 
Wśród 10 najzyskowniejszych funduszy absolutnej stopy zwrotu znalazły się 4 „nowości”, czyli rozwiązania, które mają za sobą pierwszy pełny kalendarzowy rok działalności. PZU FIZ Akcji Focus to fundusz o charakterze selekcyjnym, 89th Avenue Fund No 1 FIZ zarządzany jest w sposób aktywny, a zarządzający Trigon XVI FIZ wykorzystuje m.in. techniki krótkiej sprzedaży akcji i krótkie pozycje w instrumentach pochodnych na główne indeksy notowane na GPW. Ostatni z czwórki - Insignis FIZ, zarządzany przez Grzegorza Witkowskiego i Marcina Petelskiego, opiera się głównie na selekcji spółek i strategii long/short. To jednocześnie najpopularniejszy fundusz z całej dziesiątki. W kilkanaście miesięcy zgromadził 280 mln zł.
 
Zdecydowana większość funduszy z zestawienia to rozwiązania dla zamożnych inwestorów, dysponujących co najmniej równowartością 40 tys. euro. Mają one charakter niepubliczny, czyli są dostępne jedynie w zamkniętych emisjach certyfikatów skierowanych imiennie do ok. 150 osób. Jedynym wyjątkiem jest Opera Alfa-plus.pl (Opera SFIO), która jest klasycznym funduszem otwartym.
 
Analizując wyniki funduszy absolutnej stopy zwrotu warto zwrócić uwagę na różnice w ich strategiach. Kilka tygodni temu dokonaliśmy zmian w klasyfikacji funduszy z tego segmentu, dzieląc je na 4 grupy. Wciąż pozostaje najliczniejsza grupa funduszy o uniwersalnym charakterze, ale poza nią wyodrębniliśmy fundusze stosujące alternatywne strategie (najbardziej ryzykowne), konserwatywne (o niewielkiej ekspozycji na rynek akcji) oraz dłużne, które operują jedynie na rynku długu (korzystając z różnych instrumentów). Fundusze z dwóch ostatnich grup charakteryzują się mniejszym ryzykiem, zeszły rok wszystkie zakończyły z zyskiem. Wśród nich wyróżniły się ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (FIO Parasolowy), Macro FIZ oraz QUERCUS Stabilny (Parasolowy SFIO) – wszystkie zyskały po blisko +5,0%.
 
Wracając do analizy całego segmentu funduszy absolutnej stopy zwrotu, nie wszystkim udało się zakończyć miniony rok na plusie. 16 funduszy poniosło stratę. Noble Fund Macro Total Return FIZ ta sztuka „udała się” czwarty rok z rzędu. W tej grupie znalazł się jeden fundusz z oferty Altus TFI - ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ GlobAl (-0,3%) – co pokazuje, że i najlepszym zdarzają się wpadki, szkoda, że drugi rok z rzędu. Do tego grona trafiło też aż 5 debiutantów, działających niewiele ponad rok, co pokazuje, że nie zawsze małe aktywa i nowo zbudowany portfel gwarantuje sukces. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę