10 najlepszych funduszy 2016 roku
10.01.2017 | Katarzyna Czupa
W minionym roku najwięcej zarobili ci, którzy postanowili na fundusze koncentrujące się na rynku surowców oraz fundusze akcji rosyjskich

W zestawieniu znalazły się także fundusze oparte o strategię absolutnej stopy zwrotu, fundusze akcji zagranicznych a także  te lokujące środki na polskim rynku akcji.

Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii najwyższych stóp zwrotu było PKO TFI. Jego dwa fundusze skupione na rynku surowców - PKO Surowców Globalny (Parasolowy FIO) oraz PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) - przyniosły inwestorom roczne stopy wzrostu w wysokości odpowiednio +76,1% oraz +57,1%. Taki wynik nie powinien dziwić, bowiem miniony rok upłynął pod znakiem powrotu byków na rynek surowców. Szczególnie mocno wzrosła wartość złota, ponieważ 2016 r., w związku z referendum dotyczącym członkostwa Wielkiej Brytanii w UE oraz wyborami prezydenckimi w USA, był pełen niepewności. W najwyższym momencie jego cena wyniosła ponad 1370 dolarów, co oznacza wzrost od styczniowego dołka o ponad +28%. Wobec tego wynik wypracowany przez PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) jest zupełnie zrozumiały, bowiem fundusz ten inwestuje przede wszystkim w spółki powiązane z rynkiem złota. W pierwszej połowie roku instrument ten zdołał wypracować stopę zwrotu przekraczającą +100%, co było związane z rekordowymi zwyżki na rynku tego surowca właśnie w tym okresie. Późniejsza korekta zaciążyła na ostatecznym wyniku produktu, który, jak trzeba zaznaczyć, wciąż pozostaje fenomenalny.


W minionym roku zyskiwało nie tylko złoto, co wykorzystał PKO Surowców Globalny (Parasolowy FIO), w którego portfelu inwestycyjnym znajdziemy akcje spółek zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem m.in. srebra, stali, gazu ziemnego i ropy naftowej.

Kolejnym bardzo dobrym wyborem inwestycyjnym w ubiegłym roku były akcje spółek rosyjskich. Ekspozycję na ten rynek oferują QUERCUS Rosja (Parasolowy SFIO) i Investor Rosja (Investor SFIO). Ich stopy zwrotu w 2016 r. wyniosły odpowiednio +56,2% oraz 54,6%. Tak dobry wynik jest związany z hossą na rosyjskiej giełdzie - indeks RTS w całym roku zyskał ponad +50% licząc w USD. Za ten wzrost odpowiedzialne są przede wszystkim zwyżki na rynku ropy naftowej, której cena od najniższego poziomu notowanego w lutym 2016 r. wzrosła niemal dwukrotnie. Dzięki temu oddaliła się groźba głębokiej recesji w rosyjskiej gospodarce i kryzysu w budżecie.

W zestawieniu znalazły się także trzy fundusze, które realizują strategię absolutnej stopy zwrotu. Mowa tu o Open Finance Absolute Return FIZAcer Aggressive FIZ i PZU FIZ Akcji Focus, które w ubiegłym roku wypracowały wyniki w wysokości odpowiednio +38,8%, +30% oraz +28,1%. Pierwszy z funduszy (zarazem o najmniejszych aktywach) tak dobry wynik zawdzięcza udanym zakładom na amerykańskiej giełdzie w drugiej połowie roku. Ponadto zarządzający wykorzystał chwilowe postbrexitowe załamanie do zajęcia długich pozycji poprzez kontrakty terminowe na indeksy S&P 500 i Nasdaq oraz na VIX, czyli tzw. indeks strachu. Produkt oferowany przez PZU zyskał dzięki udanej selekcji polskich spółek. Jeśli chodzi o Acer Aggressive FIZ, znaczenie mają przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy to zakładany poziom alokacji, który był ograniczany w pierwszej połowie roku, a zwiększany w drugiej jego części. Na wynik istotny wpływ miał także trafny dobór spółek portfelowych, głównie polskich, ale i zagranicznych (szczególnie dobrze spisywali się eksporterzy oraz spółki o charakterze innowacyjnym).

Bardzo dobrze wypadły także PZU Akcji Spółek Dywidendowych (GI SFIO) – już drugi rok z rzędu –  i Legg Mason Okazji Rynkowych FIZ, których stopy zwrotu wyniosły odpowiednio +33,9% oraz +26,4%. Oba fundusze angażują się w polski rynek akcji, gdzie w 2016 r. zdecydowanie dominował popyt. Kapitalizacja spółek wchodzących w skład indeksu WIG wzrosła o przeszło +11%. 

Także rynek Ameryki Łacińskiej okazał się dobrym wyborem  – jeden z dwóch funduszy, który daje możliwość inwestowania wyłącznie na tym rynku Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO) wypracował stopę zwrotu bliską +30%. Za ten wynik w znacznym stopniu są odpowiedzialne  akcje notowane w Brazylii – ich udział w portfelu przekracza 30%. W ubiegłym roku brazylijska giełda odnotowała wzrost w wysokości blisko +39%. Było to związane ze wspomnianą już poprawą na rynku surowców (Brazylia eksportuje wiele z nich) oraz rozwiązaniem kryzysu politycznego, który zakończył się zmianą na fotelu prezydenta (w wyniku impeachmentu). 

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

fundusze absolute returnfundusze akcji Ameryki Łacińskiejfundusze akcji rosyjskichfundusze złotaWIGwyniki inwestycyjnezłoto

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę