Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Kacper Żak

Zarządzający funduszami w BPS TFI

Kacper_zak
Portfel ofensywnystart 28.02.2019 87 348,59 PLN
stan na 02.06.2020
- 12,65 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 09.04.2020
W ostatnim miesiącu rynki finansowe uważnie śledziły przebieg pandemii koronawirusa na świecie. Po pojawieniu się zakażeń w Europie, najpierw w ogromnej skali we Włoszech, potem w Hiszpanii i następnych krajach starego kontynentu, epicentrum Covid-19 przeniosło się pod koniec marca do USA. O ile tempo zachorowań w Europie zaczyna spowalniać, to USA jest obecnie na silnej ścieżce wzrostowej. Rynki pomału antycypują jednak spowolnienie nowych przypadków choroby również w Stanach, które najprawdopodobniej podążą ścieżką taką jak Azja i Europa. Stąd obserwowana silna odbitka notowań akcji oraz obligacji.

Wzrostowi notowań sprzyja zadeklarowana pomoc antykryzysowa w największych gospodarek na świecie w postaci stymulacji fiskalnej. Do firm i osób fizycznych trafią środki z budżetów liczone bilionach dolarów z skali świata. Ma to podtrzymać płynność przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i pobudzić popyt w gospodarce globalnej. Do tego panikę na rynkach uspokoiły banki centralne, które po przeprowadzeniu skoordynowanej akcji uratowały płynność systemu zapewniając olbrzymią, a nawet nieograniczoną (jak w przepadku Fed) możliwość skupowania obligacji. Tym razem również NBP przyłączył się do tego trendu i skupił z rynku obligacje skarbowe wpompowując w rynek nowe złotówki.

Na najbliższe tygodnie rynki są nastawione na stopniowe otwieranie gospodarki światowej po pandemii koronawirusa.  Gdyby wirus utrzymywał się na tyle długo, że gospodarki, a w szczególności amerykańska nie ruszyłaby z początkiem/polową maja to rynki mogą wpaść w drugą falę paniki. Na ten moment wiele negatywnych informacji jest zdyskontowanych i ceny instrumentów finansowych odzwierciedlają recesję, która w tym roku dotknie świat. Jej skala pozostaje niewiadomą i zależy m.in. od dalszego przebiegu koronawirusa, ale nawet bardziej zależy od podejścia państw do tego problemu.

Stopniowe uruchomienie gospodarki może uruchomić silną falę wzrostową aktywów. Jeśli wirus szybko odpuści, a gospodarka ruszy to należy pamiętać, że mimo spadku PKB w 1 i 2 kwartale wpompowane pieniądze pozostaną w gospodarce i może to być silny impuls wzrostowy do produkcji w następnych kwartałach. Ile z tych środków trafi do realnej gospodarki pokaże czas.  Paradoksalnie scenariusz dla rynków finansowych nie jest aż tak pesymistyczny jak na to wskazuje sentyment inwestorów, którzy są dramatycznie przestraszeni. W sytuacji gdyby udało się pobudzić gospodarkę, najsilniej zyskają przedsiębiorstwa i ceny akcji będą rosły. Gdyby realna gospodarka miała problem z wychodzeniem z kryzysu, pozostają „wydrukowane” dolary, które gdzieś będą musiały znaleźć swoje ujście, najprawdopodobniej  w  obligacjach amerykańskich, nieruchomościach oraz złocie.
 

TAGI:

Kacper Żak Liga Ekspertów

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2020

nota biograficzna

Kacper Żak
Doradca inwestycyjny (nr licencji 311). Posiada tytuł Chartered Financial Analyst (CFA). Zdał również egzamin Series 7 (licencja maklerska w USA). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie na rynku kapitałowym jako analityk i zarządzający akcjami. W minionych latach pracował m.in. jako analityk akcji oraz zarządzający funduszami kolejno w Domu Inwestycyjnym BRE Banku, w PTE Allianz Polska, a następnie w PTE Warta oraz Noble Funds TFI. Z BPS TFI S.A. związany od 2014 roku.
↑ na górę