Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Bartosz Stryjewski

Zarządzający funduszami w BPS TFI

Bartosz_stryjewski
Portfel defensywnystart 28.02.2019 99 173,44 PLN
stan na 02.04.2020
- 0,83 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 15.01.2020

Rynek akcji 

Ubiegły rok rozczarował inwestorów na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 spadł o 5,3 proc, a szczególnie dotkliwe straty poniósł sektor bankowy, który ma najistotniejszy wpływ na syntetyczny obraz rynku. Powodem tego był powrót tzw. „kwestii frankowej”. Niejasne  i często sprzeczne ze sobą wyroki sądów oraz orzeczenie TSUE wprowadziły niepewność odnośnie potencjalnych strat jakie może ponieść sektor.  Lepiej wyglądała sytuacja w spółkach z segmentu małych i średnich, które odnotowały w mijającym roku wzrosty. Na szczególną pochwałę zasłużyły spółki z sektora nieruchomości, budownictwa, gier oraz informatyki. Dzięki dobremu zachowaniu mniejszych spółek, indeksowi WIG obrazującemu cały rynek udało się wyjść na symboliczny puls 0,2%.
 
W nadchodzącym roku spodziewamy się znaczącej poprawy na rynku. Obserwowane spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce przekłada się przede wszystkim na ulgę od strony kosztowej dla firm. Niższa presja płacowa i uspokojenie po stronie surowcowej zadecyduje o poprawie wyników finansowych spółek w nadchodzącym roku. Przyspieszenie inflacji poprawi z kolei stronę przychodową, dzięki czemu przedsiębiorstwa odnotują wzrost marż. Do lepszej sytuacji fundamentalnej dołoży się również nieobserwowany od lat korzystny bilans popytu i podaży ze strony funduszy emerytalnych. Z jednej strony start programu PPK, a z drugiej jeszcze istotniejsza ustawowa zmiana struktury aktywów w przekształcających się OFE wygenerują kilka miliardów popytu na akcje z polskiej giełdy!
 
Nad rynkiem będzie oczywiście wisiała cała gama potencjalnych ryzyk takich jak wzrost kosztów banków z tytułu CHF, ryzyko korekty na rynkach globalnych, możliwe przyspieszenie globalnego spowolnienia gospodarczego, czy konflikty zbrojne o charakterze międzynarodowym. Uważamy, że żaden z tych czynników nie nastąpi na taką skalę, która miałaby zahamować relatywne nadrabianie cen polskich akcji do rynków wschodzących, od których w ciągu ostatniego roku GPW odstaje o ponad 15%, a od rynków rozwiniętych jeszcze więcej. Nie należy zapominać, że giełdy najczęściej rosną na tzw. ścianie strachu tzn. w otoczeniu ryzyk. Kiedy sytuacja się wyjaśnia jest już zwykle za późno na kupowanie.
 

TAGI:

Bartosz Stryjewski fundusze akcjiLiga Ekspertów

nota biograficzna

Bartosz Stryjewski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i bankowość. Posiada licencję Doradcy Inwestycyjnego nr 259. Doświadczenie na rynku finansowym zdobywał jako analityk finansowy i zarządzający funduszami m. in. w Domu Maklerskim BOŚ S.A., w NORDEA PTE S.A. oraz PTE WARTA S.A. Pracował również jako doradca inwestycyjny klienta indywidualnego w Citibanku Handlowym S.A. W BPS TFI będzie odpowiedzialny za zarządzanie funduszami: BPS Oszczędnościowy, BPS, Konserwatywny, BPS Obligacji Korporacyjnych, BPS Obligacji, BPS Dłużny oraz BPS Stabilnego Wzrostu.
↑ na górę