Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Grzegorz Zatryb

Zarządzający funduszami dłużnymi, główny strateg w Skarbiec TFI

Grzegorz_zatryb
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 133 732,46 PLN
stan na 07.07.2020
+ 33,73 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 110 266,61 PLN
stan na 07.07.2020
+ 10,27 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 01.04.2019
W tym miesiącu dokonuję niewielkiej zmiany w portfelu ofensywnym. Po świetnym pierwszym kwartale racjonalne jest ograniczenie ryzyka portfela. Patrząc na główne indeksy odnosi się wrażenie, iż wyrobiły tegoroczną normę. Niektóre z nawiązką. Oczywiście, tegoroczna hossa to w znacznej mierze odreagowanie koszmarnego IV kwartału 2018 tyle, że w otoczeniu rynków nastąpiły zmiany, które nakazują ostrożność. Wygląda bowiem na to, iż rynki finansowe miały rację i górkę koniunktury gospodarczej mamy już porządnie za sobą. Przemawia za tym wiele znaków na niebie i na ziemi, ostateczny cios nadziejom na wieczny wzrost gospodarczy zadała wolta o 180 stopni dwóch głównych banków centralnych. Na całe szczęście, jak na razie działania władz monetarnych zostały przyjęte z optymizmem. Istniała bowiem szansa, iż przeważy teza mówiąca, że Fed wie coś więcej o złym stanie gospodarki niż rynek i to ta wiedza skłoniła go do złagodzenia stanowiska. Nie da się jednak ukryć, że makro będzie wspierało rynki akcji w coraz mniejszym stopniu. I choć do recesji w USA wciąż daleko, to kierunek jest już oczywisty.

Ekspozycję na akcje zmniejszam w portfelu ofensywnym o 15 punktów, w zamian wprowadzam subfundusz Skarbiec Dłużny Uniwersalny. Zmniejszenie zaangażowania w akcje to w tym przypadku także sposób na spieniężenie części bardzo porządnych zysków. W miarę jak potencjał rynków akcji do wzrostów będzie malał, udział obligacji będzie rósł. Jest to spójne z moją ocena sytuacji, według której szczyt rentowności mamy w tym cyklu już za sobą. W momencie, gdy to obligacje będą miały najlepszą relacje zysku do ryzyka dla tego rodzaju portfela, powinien być on dzięki temu już dostosowany do fazy cyklu. Powtórzę jednak, że na taką operację pozostało jeszcze sporo czasu.

TAGI:

dane makroGrzegorz Zatryb Liga Ekspertówrynek akcjirynek długu

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2020

nota biograficzna

Grzegorz Zatryb
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W instytucjach finansowych pracuje od 1991 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał w bankach, a następnie jako zarządzający w CAIB Securities, oraz zastępca dyrektora w Departamencie Zarządzania Aktywami BRE Asset Management, gdzie zarządzał portfelami dłużnymi klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W latach 1998-2000 jako dyrektor Biura Skarbu w TUiR WARTA odpowiadał za zarządzanie aktywami. Współtworzył także WARTA TFI (obecnie KBC TFI). W latach 2002 -2008 pracował jako wiceprezes zarządu w PTE Skarbiec Emerytura, gdzie do jego zadań należało między innymi zarządzanie częścią dłużną portfela OFE Skarbiec-Emerytura oraz nadzorowanie całości procesu inwestycyjnego. W Skarbiec TFI od 2010 roku.
↑ na górę