Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Adam Łukojć

Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami Akcyjnymi w TFI Allianz Polska

Adam_lukojc
Portfel ofensywnystart 31.05.2017 108 608,84 PLN
stan na 08.07.2020
+ 8,61 %
zmiana MAX
Portfel defensywnystart 31.05.2017 96 138,27 PLN
stan na 08.07.2020
- 3,86 %
zmiana MAX
Komentarz z dnia 30.09.2019
Wrzesień upłynął na rynkach w miarę spokojnie. Ceny akcji generalnie rosły w Europie Zachodniej, wspierane przez osłabienie euro oraz zapowiedzi prowadzenia ekspansywnej polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.

Konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwał – doszło nawet do eskalacji – lecz jednocześnie dane makroekonomiczne nie zaskakiwały negatywnie. We wcześniejszych miesiącach sytuacja gospodarcza na świecie pogarszała się w tempie szybszym niż oczekiwali analitycy; jednak ostatnie tygodnie przyniosły uspokojenie sytuacji – wydaje się, że recesja w Stanach Zjednoczonych nie powinna nadejść w ciągu najbliższych paru kwartałów. Poprawa oczekiwań co do amerykańskiej gospodarki poprawiła nastroje, choć nie wystarczyła do podtrzymania hossy.
 
Rentowności obligacji podniosły się nieco, z bardzo niskich poziomów z przełomu sierpnia i września. Wydaje się jednak, że trudno jest oczekiwać dużego wzrostu rentowności w najbliższym czasie – ceny obligacji powinny wciąż być wspierane przez ekspansywną politykę banków centralnych i zapowiedzi obniżania stóp procentowych lub skupowania obligacji przez banki centralne.
 
Niskie rentowności obligacji zachęcają do inwestowania w akcje. Rynkom akcji powinien również sprzyjać zakończony sezon publikacji wyników spółek: spółki, których akcje są notowane w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i w Polsce opublikowały generalnie względnie dobre wyniki finansowe. Część inwestorów obawia się jednak wpływu spowolnienia gospodarczego oraz sporów celnych na zyski przedsiębiorstw. Coraz trudniej jest o wzrost; w tym otoczeniu względnie atrakcyjnie wyglądają m.in. polskie akcje – które są tanie, zwłaszcza w porównaniu z akcjami na rynkach rozwiniętych.

TAGI:

Adam Łukojć Liga Ekspertów

Barometr inwestycyjny

Prognoza na marzec 2020

nota biograficzna

Adam Łukojć
Zarządzający funduszami, odpowiedzialny m.in. za Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek i Allianz Stabilnego Wzrostu. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a obecnie doktorant na Akademii Leona Koźmińskiego. W TFI Allianz zatrudniony od początku 2017 roku. W latach 2012-2016 pracował w Skarbiec TFI, w latach 2007-2011 - w Credit Suisse Asset Management (Polska), a w latach 2005-2006 w Domu Inwestycyjnym Nehrebetius. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz certyfikaty z analizy finansowej, rachunkowości zarządczej, inwestycji alternatywnych i zarządzania ryzykiem: ACMA, CAIA, CFA, CGMA i PRM. Członek CFA Practice Analysis Committee.
↑ na górę