Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rekordy na rynku długu, 60% aktywów w funduszach odporne na spadki na giełdzie

28.02.2020 | Olga Sierakowska
Koronawirus zbiera żniwo na rynkach akcji – wiele giełd znacząco traci. Jednak inwestorzy, którzy ulokowali swoje aktywa w rozwiązania dłużne mają powody do zadowolenia – rentowności obligacji skarbowych są na jednym z najniższych poziomów w historii

W ostatnich dniach obserwujemy gwałtowne spadki na rynkach akcji. Choć jeszcze niedawno wiele światowych parkietów wieńczyło historyczne szczyty, tak obecnie na skutek obaw związanych z pojawianiem się nowych przypadków zachowowań na koronawirusa giełdy tracą w rekordowo szybkim tempie. Indeks grupujący globalne rynki akcji – MSCI AC World – od poniedziałku stracił aż -8,9%. Dla wielu inwestorów, którzy zdecydowali się zainwestować w ryzykowne aktywa ostatnie dni są trudne. Szczęście jednak uśmiechnęło się do tych, którzy postawili na rozwiązania dłużne, a właśnie w tych produktach ulokowanych jest gros aktywów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Rentowności polskich obligacji skarbowych w ostatnich dniach spadły do jednego z najniższych poziomów w historii. Obecnie wynoszą 1,76%. Warto dodać, że na przestrzeni tego tygodnia zmniejszyły się o ok. -30 p.b.


Naturalnie jest to dobra informacja dla posiadaczy funduszy dłużnych z ekspozycją na polski dług skarbowy, bowiem spadek rentowności oznacza wzrost cen obligacji, co przekłada się na wyniki tych produktow.


Na powyższym wykresie zaprezntowaliśmy jak obecna sytuacja wpłynęła na stopy zwrotu rozwiązań dłużnych. W największym stopniu zyskały na niej fundusze dłużne papierów skarbowych długoterminowych (od początku roku zarobiły średnio +1,1%). Korzystna koniunktura na rynku długu miała jednak mniejszy wpływ na wyniki rozwiązań dłużnych korporacyjnych czy uniwersalnych, gdyż tylko część ich portfeli jest ulokowana w obligacjach skarbowych.

Warto dodać, że to właśnie rozwiązania dłużne cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. Na koniec stycznia ich aktywa wyniosły niemal 100 mld zł, czyli ok. 60% środków zgromadzonych w funduszach detalicznych.


Dla inwestora długoterminowego spadki na giełdzie są szansą do zakupu, a wzrosty cen papierów skarbowych (spadki rentowności) mogą być okazją do zmniejszenia ekspozycji na funduszach dłużnych.

TAGI:

historia rynku funduszyrentownośćrynek długu

zobacz także

↑ na górę