Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (grudzień 2017)

12.01.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Grudzień podtrzymał dobrą passę na rynku funduszy inwestycyjnych pod względem sprzedaży. Napływy netto szerokiego rynku (fundusze detaliczne i niedetaliczne) sięgnęło ponad +1,4 mld zł. Gros z tej kwoty – ponad 1 mld zł – trafiło do funduszy detalicznych. W całym roku saldo wpłat i wypłat przekroczyło +17 mld zł – ostatni raz wyższe napływy obserwowaliśmy 10 lat temu, gdy Polacy oszaleli na punkcie funduszy akcji małych i średnich spółek.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W przeciągu dekady preferencje polskich klientów zmieniły się o 180 stopni. W tym roku najwyższą sprzedaż wśród funduszy detalicznych notowały te z grupy gotówkowych i pieniężnych (+8,2 mld zł netto). Dalej w kolejności znalazły się fundusze mieszane (+3,5 mld zł) oraz dłużne (+3,4 mld zł). Pomimo hossy na globalnych rynkach akcji, w tym na warszawskim parkiecie, inwestorzy pozostali ostrożni. Do detalicznych funduszy akcji zagranicznych i polskich wpłacono w całym roku tylko +0,9 mld zł. 


Grudzień, jak i cały 2017 rok upłynął pod dyktando klientów detalicznych. W przeciwieństwie do roku 2016, gdy to napływy i odpływy z funduszy niedetalicznych kreowały obraz sprzedaży na całym rynku.


W grudniu najwyższy bilans sprzedaży odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne (+1,1 mld zł). Niezmiennie największą popularnością cieszy się PKO Skarbowy, do którego wpłynęło netto +276 mln zł. Tak duże napływy to zasługa programu inwestycyjnego PKO Akcjomat, do którego środki w pierwszej kolejności wpłacane są właśnie do tego funduszu. W grudniowym zestawieniu rekordzistów sprzedaży kolejne 5 miejsc również zajmują fundusze pieniężne. Wśród nich UniKorona Pieniężny i Investor Płynna Lokata – jedne z najpopularniejszych funduszy inwestycyjnych 2017 roku.

Nieco ponad +160 mln zł netto klienci detaliczni wpłacili do funduszy dłużnych. Stało się tak za sprawą przede wszystkim trzech produktów - Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (+79 mln zł), Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (+73 mln zł) i Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN (+62 mln zł). Na ich tle gorzej wypadły fundusze dłużne polskie o uniwersalnej strategii, z których w grudniu odpłynęło netto -17 mln zł.

Trójkę najpopularniejszych grup funduszy zamykają w grudniu produkty mieszane (+132 mln zł). Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch kategorii, klienci mają swoich faworytów. W grudniu, jak w i całym roku wyróżniły się m.in. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 (+44 mln zł), Investor Zabezpieczenia Emerytalnego (+30 mln zł) czy ALTUS FIZ Multi Strategia (+28 mln zł). 


Przygasła nieco popularność funduszy absolutnej stopy zwrotu. W grudniu przewaga wypłat nad wpłatami wyniosła -166 mln zł, a w całym roku wpłacono do nich tylko +0,8 mld zł. „Tylko”, ponieważ w 2016 roku bilans sprzedaży wyniósł blisko +3,5 mld zł i był najwyższy spośród wszystkich kategorii produktów.

Grudzień nie przyniósł przełomu w przypadku funduszy akcji. Z detalicznych rozwiązań z tej kategorii wypłacono netto -234 mln zł. Za podwyższonym odpływem stoi w dużej mierze zakończenie działalności utworzonego na czas określony Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ (ponad -0,2 mld zł). Pozytywnie za to wypadły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek (+61 mln zł). Wśród nich najmłodszy z kategorii Arka BZ WBK Akcji Małych i Średnich Spółek (+32 mln zł) czy UniAkcje Małych i Średnich Spółek (+21 mln zł). Patrząc na całą grupę funduszy akcji, najwięcej nowych środków netto pozyskał w grudniu Aviva Investors Polskich Akcji (+35 mln zł) oraz PKO Technologii i Innowacji Globalny (+34 mln zł).

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute return

zobacz także

↑ na górę