9 Fund Forum Analiz Online – podsumowanie
13.03.2019 | analizy.pl
13 marca w Hotelu Hilton w Warszawie zgromadziło się około 600 osób zawodowo zajmujących się rynkiem funduszy inwestycyjnych, przedstawicieli krajowych i globalnych instytucji

Uczestnicy konferencji wysłuchali  6 prelekcji oraz 3 paneli dyskusyjnych. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzieliło się 21 ekspertów. Konferencję prowadził Robert Stanilewicz.

Fund Forum rozpoczął Michał Duniec, prezes Analiz Online, który zmierzył się z tematem obniżek opłat w funduszach inwestycyjnych „Taniej, ale czy lepiej? Skutki obniżenia opłat w funduszach”. Na skutek rozporządzenia Ministra Finansów opłaty stałe w funduszach inwestycyjnych zaczną spadać, aż zbliżą się poziomem do tych na Zachodzie. Konsekwencje dla klientów i rynku będą bardziej złożone, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Nowe regulacje mogą spowodować m.in., że rynek może pójść jedną z dwóch dróg – albo koszty faktycznie spadną, albo część z nich zostanie przeniesiona do pozostałych opłat, a zmieni się jedynie ich struktura.


Opłaty za zarządzanie funduszami spadają nie tylko w Polsce, ale również na największych i najbardziej rozwiniętych rynkach kapitałowych na świecie. O tym dlaczego za granicą fundusze są tańsze – mówił Peter Scharl z globalnej firmy inwestycyjnej BlackRock. Wśród najważniejszych czynników wpływających na obniżanie opłat wymienił kwestie regulacyjne, zwłaszcza dyrektywę MiFID II, ale także rozwój technologii informatycznych wspomagających proces zarządzania i sprzedaży produktów inwestycyjnych.
 

9 Fund Forum - Peter Scharl

Na 9 Fund Forum nie mogło zabraknąć tradycyjnego już panelu dyskusyjnego, dotyczącego bieżących wydarzeń na rynkach (RELACJA z panelu]. W rozmowie uczestniczyły 4 osoby ze świata inwestycji: dwóch prelegentów z instytucji zagranicznych (David Zahn – Franklin) oraz Martin Lueck (Blackrock) oraz dwóch z „krajowego podwórka” – Piotr Minkina (Union Investment TFI) oraz Bartosz Pawłowski (mBank), dyskusję zaś moderował Wojciech Kiermacz (Analizy Online). Rozmówcy wzięli pod lupę najważniejsze obecnie tematy, takie jak polityka największych banków centralnych, relacje na linii USA-Chiny, jak i wyzwania stojące przed gospodarkami rozwiniętymi. Nie mogło też oczywiście zabraknąć typów inwestycyjnych na kolejne miesiące, a szczególnie uczestnicy skoncentrowali się na polskich obligacjach skarbowych.
 
9 Fund Forum - panel rynkowy

„Inwestycje to emocje, tak było, jest i będzie” – tak swoją prezentację rozpoczął Marcin Adamczyk, prezes TFI PZU. Wspólnie z Konradem Augustyńskim, dyrektorem biura zarządzania metodami ilościowymi, zaprezentował uczestnikom 9 Fund Forum podejście TFI do zarządzania funduszami indeksowymi - Fundusze indeksowe – instrukcja obsługi po polsku. Do tej pory działalność biznesowa towarzystwa koncentrowała się na aktywnym zarządzaniu portfelami – fundusze pasywne mają być odpowiedzią na światowe trendy w ofercie produktowej.

9 Fund Forum - Marcin Adamczyk

Drugi blok rozpoczęliśmy od wręczenia nagród Alfa 2018. W tym roku zwycięzców poznaliśmy dopiero podczas uroczystej Gali - ALFY 2018 – Nagradzamy zwycięzców.

9 Fund Forum - Alfy 2018

Na Fund Forum nie mogło zabraknąć tematu PPK. - Pracownicze Plany Kapitałowe są programem dobrze przemyślanym, szeroko konsultowanym z rynkiem. Niemniej jednak do Polskiego Funduszu Rozwoju po podpisaniu ustawy wpłynęło około 120 zapytań interpretacyjnych, z czego około 6 poruszało kwestie dość istotne, które być może będą wymagały dopracowania - zdradził Paweł Borys, prezes PFR poczas panelu PPK wchodzą na parkiet. Rynek widzi w PPK szansę na rozwój. Impulsu dostarczyć ma nie tylko stały, znaczący napływ kapitału, ale też sam fakt, że w inwestowanie na dużą skalę zaangażowane zostaną osoby indywidualne. Jak twierdzi Leszek Jedlecki, wiceprezes zarządu NN Investment Partners TFI, uczestnicy PPK prawdopodobnie będę podejmowali samodzielne próby inwestowania, np. w ramach IKE i IKZE, ale też funduszy inwestycyjnych.
 

9 Fund Forum - Paweł Borys - panel PPK

Drugi blok tematyczny zakończyliśmy poruszeniem kwestii regulacji MiFID II oraz tego, jakie miejsce w obliczu nowych regulacji zajmuje klient - MiFID II - klient czy compliance, oto jest pytanie. Głos w tej sprawie zabrał Sergio Miguez, przedstawiciel stowarzyszenia EFPA. Jego zdaniem, choć MiFID II spędza sen z powiek branży inwestycyjnej, to jednak tworzy bezpieczniejsze ramy ochrony inwestorów i jest bodźcem do zmian.

9 Fund Forum - Sergio Miguez

Trzeci blok rozpoczęliśmy od porywającego wystąpienia prof. Jerzego Bralczyka Doradco, znajdź wspólny język z klientem, z którego można było dowiedzieć się m.in., co znaczyło kiedyś powiedzenie "brać kogoś na fundusz" oraz że mówić należy ludziom, a nie do ludzi. Co ważne, często sposobem mówienia osiąga się więcej niż słowami. Należy jednak dostosować się do typu rozmówcy, z jakim ma się do czynienia.

9 Fund Forum - Jerzy Bralczyk

„Nie ma gospodarki bez wody i zrównoważonej gospodarki bez zarządzania odpadami”, to motto nowego funduszu Fidelity, który inwestuje w spółki z branży wodnej i gospodarki odpadami. Bertrand Lecourt, zarządzający funduszem Fidelity Sustainable Water & Waste pokazał, jaki wpływ na gospodarkę oraz skutki dla ludzkości niesie za sobą rosnący popyt na czystą wodę i zarządzanie odpadami. O tym, jak poprzez inwestycje komercyjne można dołożyć cegiełkę do poprawy jakości i dostępu do wody mówił także w wywiadzie dla Analizy.player - Woda w portfelu - ciekawostka czy faktyczna dywersyfikacja.

9 Fund Forum - James Lecourt

W ostatnim panelu konferencji Jak dobrze wykorzystać nowe szanse na rynku funduszy została poruszona kwestia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego oraz planowanych zmian, które mają na celu uzdrowienie polskiej giełdy. Sam pomysł oraz dostrzeganie potrzeby zmian przez ustawodawcę zostały odebrane pozytywnie przez ekspertów, niemniej jednak wiele rozwiązań wymaga doprecyzowania. Ciekawą zmianą z punktu widzenia inwestora są kwestie podatkowe, np. kompensacja zysków i strat w przypadku różnych instrumentów finansowych, m.in. funduszy inwestycyjnych.

9 Fund Forum - Szanse na rynku funduszy

Relacje z poszczególnych tematów będziemy prezentować w kolejnych dniach.

Zespół Analiz Online

TAGI:

Fund Forum

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz także:

Popularne

zobacz także

↑ na górę