Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Liczba klientów funduszy inwestycyjnych (grudzień 2019)

11.02.2020 | analizy.pl
Coraz więcej osób inwestuje w fundusze. Na koniec roku to już prawie 2,49 mln. Wzrost to zasługa głównie pracowniczych programów emerytalnych

Na koniec grudnia 2019 roku liczba klientów funduszy inwestycyjnych wyniosła 2,49 mln osób – wynika z danych zebranych od 20 TFI (przy czym jedna osoba może być klientem więcej niż jednego towarzystwa). To o 1,5% więcej niż na koniec poprzedniego kwartału (+37,4 tys. osób netto). Na przestrzeni całego roku liczba klientów wzrosła z kolei o 6,9%, tj. o przeszło 160 tys. klientów netto. Poniższe dane nie zawierają klientów funduszy zdefiniowanej daty w ramach pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Gdyby brać pod uwagę również klientów PPK, należałoby dodać kolejne 1,1 mln osób.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Liczba

Najmocniej, zarówno kwartalnie, jak i rocznie, wzrosła liczba klientów w PKO TFI, NN Investment Partners TFI, TFI PZU oraz Investors TFI. Dla każdego z nich wspólnym mianownikiem są przede wszystkim nowi klienci pracowniczych programów emerytalnych (PPE), czyli dobrowolnych programów uruchamianych przez pracodawców, które po spełnieniu pewnych założeń, mogą zwolnić ich z konieczności uruchamiania PPK. Na przykład w NN IP TFI przybyło kwartalnie nieco ponad 12 tys. osób netto, z czego prawie 7 tys. to nowi klienci w PPE. W PKO TFI w kwartał liczba klientów wzrosła o prawie 13 tys. netto, z czego ponad 5 tys. to osoby, które właśnie przystąpiły do PPE. Podobnie było w Investors TFI, również bardzo aktywnie działającym na rynku PPE. Warto zauważyć, że ten ostatni przegonił w liczbie klientów Santander TFI.
 
Liczba

To już ósmy kwartał z rzędu, w którym liczba klientów rośnie, ale do ustanowienia nowego szczytu jeszcze daleko. Przypomnijmy, że dotychczas najwięcej osób – ponad 3 mln – inwestowało w fundusze na górce hossy w 2007 roku.

TAGI:

liczba klientów liczba klientów TFIPPE

zobacz także

↑ na górę