Na GPW debiutuje pierwszy polski ETF

07.01.2019 | Katarzyna Czupa
Źródło: Analizy Online
Po blisko dekadzie dominacji zagranicznych ETF-ów, na GPW wchodzi Beta ETF WIG20TR, oferowany przez AgioFunds TFI. Nowy produkt może pomóc odbudować zaufanie do polskiego rynku kapitałowego, uważa Adam Dakowicz, prezes towarzystwa

W poniedziałek 7 stycznia br. na GPW zadebiutował pierwszy polski ETF – Beta ETF WIG20TR, zarządzany przez AgioFunds TFI. Celem funduszu jest odwzorowanie indeksu WIG20TR, który daje ekspozycję na polskie blue chipy, lecz w odróżnieniu od WIG20 uwzględnia również dochody z dywidend i prawa poboru (tzw. indeks dochodowy).
 
Wzbogacamy się dzisiaj o pierwszego polskiego ETF-a. To fundusz, który został stworzony na prawie polskim i został zaakceptowany przez naszego nadzorcę. W 2010 r. i w 2011 r. na GPW zadebiutowały trzy ETF-y, lecz są to produkty z oferty Lyxor, czyli podmiotu wchodzącego w skład grupy Societe Generale. To fundusze, które działają na prawie luksemburskim i w Polsce działają na podstawie paszportu – mówiła Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.
 
Jak podkreślał Robert Sochacki, członek zarządu Beta Securities Poland, choć prace nad ETF-em trwały blisko cztery lata, debiut giełdowy to dopiero początek.
 
Sukcesem ETF-a będą rosnące aktywa, dobry spread i dobre zarządzanie. Mam nadzieję, że naszym zarządzaniem w AgioFunds TFI i animacją przez dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska udowodnimy i pokażemy inwestorom, ze warto inwestować w ETF-y. Pokażemy, że to ta część ich portfela inwestycyjnego, która jest najważniejsza, transparentna i tania, bez której nie mogą się obyć – dodał.
 
Adam Dakowicz, prezes zarządu Agio Funds TFI, wyrażał nadzieję, że nowy produkt może pomóc odbudować zaufanie do rynku kapitałowego w Polsce.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wszyscy wiemy, że jesteśmy po dość trudnym roku giełdowym. Teraz mamy nowy rok, nowy produkt i nowe nadzieje. Nowa dystrybucja produktów inwestycyjnych w oparciu o giełdę to duża szansa – podkreślał.
 
Beta ETF WIG20TR będzie stosował zarówno replikację fizyczną, czyli rzeczywiste nabywanie aktywów (min. 75%), jak i syntetyczną, czyli wykorzystanie instrumentów pochodnych (max. 25%). Maksymalne opłaty ETF-a to 0,5% opłaty stałej za zarządzanie, 2,0% opłaty subskrypcyjnej (rynek pierwotny) i za wykup 1,0% (rynek pierwotny). Za zarządzanie funduszem są odpowiedzialni Kazimierz Szpak oraz Zbigniew Kowalczyk.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Adam DakowiczAgioFunds TFIETF

zobacz także

↑ na górę