Jak dużym graczem na GPW są polskie fundusze?

21.05.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: sezer66 / Shutterstock.com
O tym, że OFE i polskie fundusze są jednym głównym graczem na warszawskiej giełdzie wiadomo nie od dziś. Sprawdziliśmy jednak dokładnie, ile zainwestowane było w spółki z trzech głównych indeksów 

Na koniec ubiegłego roku polskie fundusze emerytalne i inwestycyjne miały akcje polskich spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80 wyceniane na blisko 160 mld zł, co stanowiło prawie 50% kapitalizacji tych indeksów. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Oznacza to, że polskie fundusze są największym podmiotem na polskiej giełdzie, bijąc inwestorów zagranicznych oraz detalicznych. Warto jednak zauważyć, że gros popytu gwarantują Otwarte Fundusze Emerytalne, w których na koniec roku pracowało 180 mld zł, z czego ponad 134 mld zł ulokowane było w spółkach notowanych na GPW. Akcje w funduszach inwestycyjnych (FIO, SFIO i część FIZ-ów) wyceniane były na 25 mld zł.

Patrząc na udział funduszy w poszczególnych indeksach widać, że jest on mniejszy (45%) wśród blue chipów. To naturalne, biorąc pod uwagę inwestorów zagranicznych, którzy, jeśli już wybierają się na zakupy na GPW, szukają okazji wśród spółek dużych i płynnych, a do takich nie można zaliczyć większości podmiotów z indeksów mWIG40 i sWIG80.
Znacznie większy udział fundusze miały w indeksach mWIG40 i sWIG80. W obydwu przypadkach było to blisko 60%. W związku z tym, że niewiele funduszy zamkniętych publikuje sprawozdania można założyć, że ten udział jest jeszcze większy. Wiele z nich zaliczanych do grupy absolutnej stopy zwrotu czy też funduszy autorskich szuka okazji inwestycyjnych właśnie wśród mniejszych podmiotów.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

GPWmWIG40OFEsWIG80WIG

zobacz także

↑ na górę