Jak dużym graczem na GPW są polskie fundusze?

21.05.2018 | Wojciech Kiermacz
O tym, że OFE i polskie fundusze są jednym głównym graczem na warszawskiej giełdzie wiadomo nie od dziś. Sprawdziliśmy jednak dokładnie, ile zainwestowane było w spółki z trzech głównych indeksów 

Na koniec ubiegłego roku polskie fundusze emerytalne i inwestycyjne miały akcje polskich spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80 wyceniane na blisko 160 mld zł, co stanowiło prawie 50% kapitalizacji tych indeksów. 

Oznacza to, że polskie fundusze są największym podmiotem na polskiej giełdzie, bijąc inwestorów zagranicznych oraz detalicznych. Warto jednak zauważyć, że gros popytu gwarantują Otwarte Fundusze Emerytalne, w których na koniec roku pracowało 180 mld zł, z czego ponad 134 mld zł ulokowane było w spółkach notowanych na GPW. Akcje w funduszach inwestycyjnych (FIO, SFIO i część FIZ-ów) wyceniane były na 25 mld zł.

Patrząc na udział funduszy w poszczególnych indeksach widać, że jest on mniejszy (45%) wśród blue chipów. To naturalne, biorąc pod uwagę inwestorów zagranicznych, którzy, jeśli już wybierają się na zakupy na GPW, szukają okazji wśród spółek dużych i płynnych, a do takich nie można zaliczyć większości podmiotów z indeksów mWIG40 i sWIG80.
Znacznie większy udział fundusze miały w indeksach mWIG40 i sWIG80. W obydwu przypadkach było to blisko 60%. W związku z tym, że niewiele funduszy zamkniętych publikuje sprawozdania można założyć, że ten udział jest jeszcze większy. Wiele z nich zaliczanych do grupy absolutnej stopy zwrotu czy też funduszy autorskich szuka okazji inwestycyjnych właśnie wśród mniejszych podmiotów.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

GPWmWIG40OFEsWIG80WIG

zobacz także

↑ na górę