Polacy ostrzą sobie zęby na fundusze obligacji korporacyjnych
20.04.2017 | Katarzyna Czupa
W ciągu trzech miesięcy produkty skupiające się na długu przedsiębiorstw pozyskały więcej środków niż przez cały zeszły rok. Eksperci twierdzą, że to dopiero początek

W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. do produktów realizujących tę strategię inwestycyjną napłynęło blisko +1,2 mld zł netto. To o 100 mln zł więcej niż wyniosła cała zeszłoroczna sprzedaż. Ten wynik jest tym bardziej imponujący, że w pierwszych miesiącach roku triumfy święciły przede wszystkim fundusze akcji polskich, które zyskały zainteresowanie klientów dzięki hossie trwającej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
 
O ile jednak w przypadku rozwiązań akcyjnych wraz z nadejściem korekty entuzjazm inwestorów opadł, popularność funduszy obligacji korporacyjnych może utrzymać się dłużej. Takie zdanie podziela między innymi Wojciech Górny, dyrektor Zespołu Zarządzania Papierami Dłużnymi w NN Investment Partners TFI.
 
Rentowności obligacji skarbowych są dość niskie co powoduje, że cześć inwestorów szuka dodatkowego źródła dochodu w tym przypadku oferowanej przez obligacje korporacyjne marży. Mimo, że napływ kapitału, i co za tym idzie stały popyt na obligacje korporacyjne, zmniejsza poziom oferowanych marż to nadal pozostają one atrakcyjną alternatywą dla obligacji rządowych czy lokat bankowych. Tym bardziej, że zdecydowana większość z nich oparta jest na zmiennym kuponie, więc w praktyce nie mają ekspozycji na ryzyko stopy procentowej, a jednocześnie zmienność ich ceny jest niska – wyjaśnia.
 
Optymistycznie w przyszłość patrzy także Bogdan Jacaszek, zarządzający funduszami w KBC TFI. Jak mówi, popyt powinien się utrzymywać szczególnie w odniesieniu do papierów emitowanych przez polskie przedsiębiorstwa.
 
Polskie obligacje korporacyjne będą również wspierane przez poprawiające się perspektywy wzrostu gospodarczego oraz spadającą liczbę bankructw w przedsiębiorstwach – tłumaczy.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


 
Radosław Gałecki, zarządzający funduszami w Aviva Investors Poland TFI, dodaje, że klienci często kierują się historycznymi wynikami – patrzą na roczne stopy zwrotu, a te dla obligacji korporacyjnych wyglądają bardzo korzystnie na tle innych, uznawanych powszechnie za bezpieczne, klas aktywów.

Zarządzający podkreśla również, że w najbliższym czasie osiągane wyniki powinny być stabilne.

W Polsce w najbliższym czasie nie przewidujemy zmian polityki pieniężnej, która w dużej mierze determinuje poziomy stóp międzybankowych WIBOR, na których oparte są kupony obligacji denominowanych w polskim złotym. W Europie kontynuowany jest program skupu obligacji, który stabilizuje ceny. To wszystko sprawia, że stopy zwrotu z funduszy korporacyjnych powinny pozostawać stabilne i wykazywać relatywnie niedużą zmienność. Takie cechy są pożądane przez dużą cześć klientów, dlatego fundusze korporacyjne będą pozostawały nadal popularne – mówi.

Liderem sprzedaży w pierwszym kwartale było BZ WBK TFI. Saldo wpłat i wypłat zarządzanych przez nie funduszy – Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (Arka Prestiż SFIO) oraz Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (Arka BZ WBK FIO) – wyniosło przeszło +464 mln zł.
 
Marlena Janota, członek zarządu BZ WBK TFI, zwraca uwagę, że fundusze obligacji korporacyjnych zarządzane przez to towarzystwo cieszą się dużą popularnością od wielu lat – zarówno wśród inwestorów indywidualnych jak również instytucjonalnych.
 
Powodem jest atrakcyjna stopa zwrotu w stosunku do innych  funduszy dłużnych jak i depozytów, ale także bardzo dobre zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym, w tym ocena emitentów, jaką prowadzimy. Dostarczamy wartość dodaną przy ograniczonym ryzyku. Te dwie cechy sprawiają, że fundusze obligacji korporacyjnych stały się flagowymi okrętami spod znaku Arki i oczekuję, że napływy do nich w 2017 roku będą – tak jak dotąd – znaczące – dodaje.
 
Na podium w zakresie sprzedaży znalazły się również Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN oraz Millennium Obligacji Korporacyjnych (Millennium SFIO), które pozyskały odpowiednio +237 mln zł i +186 mln zł.
 
Na koniec marca aktywa funduszy obligacji korporacyjnych warte były blisko 19 mld zł, o +7% więcej niż na koniec grudnia 2016 r. oraz o ponad +19% niż rok wcześniej. To największy roczny przyrost od 2 lat. 

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Bogdan Jacaszekfundusze akcji polskichfundusze dłużne korporacyjneMarlena Janotaobligacje korporacyjneRadosław Gałeckiwartość i struktura aktywówWojciech Górny

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę