Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Saldo wpłat i wypłat do funduszy (maj 2020) - Akcje kontra obligacje

09.06.2020 | Anna Zalewska
Po dwóch bardzo trudnych miesiącach, w maju znów popłynęły pieniądze do funduszy inwestycyjnych. Część klientów wróciła do funduszy dłużnych, powodzeniem cieszyły się także fundusze z domieszką akcji

Aktualizacja10.06.2020: dodano dane BNP Paribas TFI, saldo wpłat i wypłat calego rynku wzrosło o 0,1 mld zł (z wcześniejszych 1,5 mld zł do 1,6 mld zł).
----

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wraz z poprawą nastroju na rynkach kapitałowych i spadkiem oprocentowania depozytów, klienci powoli wybierają fundusze inwestycyjne. Po bardzo trudnym marcu i kwietniu, w których klienci wypłacili z funduszy odpowiednio -20,4 i -2,7 mld zł, w maju saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło ok. +1,6 mld zł (w tym 1,1 mld zł do funduszy detalicznych).


Wszystkie grupy funduszy inwestujące na rynku kapitałowym zamknęły miesiąc z dodatnim bilansem sprzedaży. Po dwóch miesiącach odpływu kapitału, klienci wrócili do funduszy dłużnych, wpłacając do nich ponad 0,5 mld zł netto. Jednocześnie trwał zapoczątkowany w kwietniu napływ kapitału do funduszy akcyjnych, które pozyskały ponad 0,4 mld zł nowego kapitału.

Klienci chętniej inwestowali w fundusze inwestujące za granicą (spółki wzrostowe, technologii i innowacji, jak np. PKO Technologii i Innowacji Globalny (Parasolowy FIO)) – łącznie ponad +0,3 mld zł. Produkty inwestujące na warszawskiej giełdzie pozyskały nieco ponad 0,1 mld zł.
Także fundusze mieszane mają za sobą udany miesiąc z prawie 0,4 mld zł pozyskanych środków. Aż trzy fundusze z tego segmentu znalazły się wśród 10 najpopularniejszych strategii w maju – dwa z parasola PKO Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Investor Zabezpieczenia Emerytalnego (Investor FIO).

 
Fundusze surowcowe pozyskały w miesiąc +68 mln zł netto, najwięcej od 4 lat. Nowe środki trafiały zarówno do funduszy złota (QUERCUS Gold czy Investor Gold Otwarty), jak i do inwestujących szeroko.


Zdecydowana większość TFI zakończyła maj z przewagą wpłat nad wypłatami. Ponownie liderem sprzedaży zostało NN Investment Partners TFI, które pozyskało niemal okrągłe 0,5 mld zł nowego kapitału, głównie do funduszy dłużnych (w tym najwięcej do NN Krótkoterminowych Obligacji oraz NN Obligacji. Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się towarzystwa, które odnotowały najwyższe odpływy kapitału w marcu (po -4,0 mld zł), czyli Santander TFI oraz Pekao TFI. Santander TFI, które od czerwca kusi klientów promocją – dodatkowy 1% zysku za inwestycje w fundusze o wyższym ryzyku, w maju pozyskał niecałe 0,2 mld zł, zarówno do funduszy dłużnych, jak i akcyjnych. Z kolei Pekao TFI pozyskało łącznie 145 mln zł, także w większości do funduszy dłużnych.

Maj był bardzo udany dla PKO TFI – nie dość, że odnotowało dodatnie saldo wpłat i wypłat, to dodatkowo było najwyższe od 19 miesięcy. Wprawdzie z funduszy dłużnych wciąż klienci wypłacali pieniądze, ale za to wpłacali do funduszy mieszanych oraz akcyjnych, nie mówiąc o PPK. W sumie towarzystwo pozyskało ponad 127 mln zł.

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

Popularne


zobacz także

↑ na górę