Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Czym jest PPK według pracowników dużych firm [BADANIE]

17.04.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Syda Productions / Shutterstock.com
pobierz plik: pdf
O Pracowniczych Planach Kapitałowych słyszało tylko 42% pracowników firm zatrudniających ponad 250 osób. Tylko co dziesiąty wie dużo o PPK – wynika z badania Nationale-Nederlanden

W badaniu przeprowadzonym na przełomie kwietnia i maja wzięło udział 500 pracowników firm zatrudniających ponad 250 osób. Wnioski – niespełna połowa (42%) potwierdza, że słyszała o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale tylko co dziesiąty twierdzi, że wie o nich dużo.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jak
 
Źródło: PPK oczami Polaków, Nationale-Nederlanden

Czy Twój pracodawca myśli o PPK?

Połowa pracowników nie wie, czy ich pracodawca przygotowuje się do PPK. Przypomnijmy, że ci najwięksi mają czas maksymalnie do 25 października br. na podpisanie umowy o zarządzanie PPK z instytucją zarządzającą. To pierwsza z dwóch koniecznych do zawarcia umów. Druga z nich – umowa o prowadzenie PPK – może być zawarta maksymalnie do 12 listopada br. W skrócie – pierwsze wpłaty na rejestry pracowników w PPK w dużych firmach popłyną najpóźniej pod koniec tego roku.
 

Źródło: PPK oczami Polaków, Nationale-Nederlanden


Co zachęca do uczestnictwa w PPK?

Ankietowani doceniają przede wszystkim dobrowolność programu – to, że teoretycznie w każdym momencie będą mogli wypłacić środki [choć pod pewnymi warunkami]. Ważna dla nich jest kwestia prywatności pieniędzy odkładanych w PPK.
 

Źródło: PPK oczami Polaków, Nationale-Nederlanden

Co zniechęca do PPK?

Większość ankietowanych obawia się „ryzyka zabrania pieniędzy przez państwo”. To pokłosie doświadczeń z OFE, gdy w 2014 r. rząd przekazał papiery skarbowe (152,8 mld zł), będące dotychczas na indywidualnych rachunkach w OFE, do ZUS. Decyzja ta znacząco nadwerężyła zaufanie Polaków do systemu emerytalnego w ogóle.
 

Źródło: PPK oczami Polaków, Nationale-Nederlanden

Ankietowani obawiają się również ryzyka inwestycyjnego, z jakim wiąże się inwestowanie w PPK. Przypomnijmy, że wpłaty będą trafiać do tzw. funduszy zdefiniowanej daty. To fundusze inwestycyjne, których środki mogą być lokowane m.in. na polskim i zagranicznych rynkach akcji i obligacji.

Czytaj również: Trzeci filar z funduszem cyklu życia

Pierwsze PPK w dużych firmach zostaną uruchomione już w lipcu tego roku – dokładnie trzy lata po tym, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym pomyśle. Plany mogą tworzyć towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Na dziś ok. 20 firm zadeklarowało, że będzie oferować PPK. Zdaniem ankietowanych najważniejsze w wyborze instytucji zarządzającej jest bezpieczeństwo inwestycji gromadzonych, wizerunek firmy i jej stabilność na rynku.

/wk

TAGI:

Nationale-NederlandenPPK

zobacz także

↑ na górę