Business Insider ujawnia nagrania dotyczące J. Ryby

29.10.2018 | analizy.pl
Źródło: jakkapan / shutterstock.com
Brak poszanowania dla obowiązujących przepisów prawa, brak etyki zawodowej – to wnioski płynące z nagrań ze spotkania w Rockbridge TFI, do których dotarł Business Insider

Business Insider Polska prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące afery GetBacku oraz jej wątków pobocznych. 24 października opublikował artykuł „Kiedy Ryba przechodzi do Rockbridge. Czyli o sposobach Altusa na zyski”, w którym opisuje potencjalne nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami. Z tekstu wynika, że w Altusie i Rockbridge mogło dochodzić do naruszania przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz kilku rozporządzeń. Dziś dalszy ciąg dziennikarskiego śledztwa – zostały zaprezentowane nagrania spotkania, które miało miejsce we wrześniu 2017 roku między Jakubem Rybą a pracownikami przejętego BPH TFI (obecnie Rockbridge TFI).
 
W ponad godzinnej rozmowie, której fragmenty w formie transkrypcji zostały opublikowane na stronie Business Insidera, wzięło udział 5 osób, wśród nich Jakub Ryba (obecnie przebywający w areszcie), który przeszedł z zarządu Altus TFI do zarządu Rockbridge TFI (dawne BPH TFI). Na nagranym spotkaniu Jakub Ryba omawiał ze swoimi nowymi podwładnymi m.in. zmiany, jakie chce wprowadzić w sposobie zarządzania funduszami. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przedstawiony fragment rozmowy dotyczy m.in. tzw. alokacji zleceń, której głównym celem jest preferowanie funduszy z success fee kosztem pozostałych. Z nagrania wynika także, że pracownicy byli namawiani do tego, by preferowali fundusze zamknięte, które wkrótce miały pojawić się w ofercie, kosztem starszych funduszy otwartych. Najlepsze, zyskowne transakcje miały być księgowane do portfeli nowopowstałych FIZ-ów, głównie po to by łatwiej było sprzedawać nowe fundusze.

/aol

TAGI:

Altus TFIJakub RybaRockbridge TFI

zobacz także

↑ na górę