Liczba klientów funduszy inwestycyjnych (grudzień 2017)

14.02.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Ostatni kwartał 2017 r. upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostu liczby klientów TFI

Według zgromadzonych przez nas danych, w ciągu trzech miesięcy (od października do grudnia) liczba klientów funduszy inwestycyjnych wzrosła o przeszło +30 tys. osób. W efekcie na koniec grudnia 2017 jednostki i certyfikaty w 19 monitorowanych przez nas towarzystwach posiadało blisko 2,2 mln osób (warto przy tym pamiętać, że jedna osoba może być klientem kilku TFI).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W ciągu całego minionego roku liczba osób lokujących środki w rozwiązania oferowane przez krajowe TFI zwiększyła się o ok. +150 tys. (+7,2%). To największy przyrost w ciągu roku kalendarzowego od ponad dekady, jednak rynkowi wciąż daleko do przedkryzysowych poziomów (w grudniu 2007 r. z usług towarzystw korzystało ponad 3 mln osób). Biorąc pod uwagę poszczególne kwartały najlepiej wypadły pierwsze trzy miesiące 2017 r. Wtedy, dzięki widocznej poprawie sentymentu na rynkach finansowych, liczba klientów towarzystw zwiększyła się o ponad +45 tys. osób.


Wśród TFI wyraźnie wyróżniają się trzy instytucje. W minionym kwartale liczbę klientów istotnie zwiększyły PKO TFI, NN Investment Partners TFI oraz Investors TFI. Największego wzrostu doświadczyło pierwsze z towarzystw – jego produkty przyciągnęły ponad +19 tys. nowych inwestorów (netto). W efekcie liczba klientów PKO TFI przekroczyła próg 0,5 mln osób, a towarzystwo ugruntowało swoją pozycję lidera na rynku. Dynamicznie wzrasta również grono osób korzystających z usług NN Investment Partners TFI. W IV kwartale ub. r. towarzystwo pozyskało ponad +7,5 tys. klientów, a całkowita liczba inwestorów korzystających z jego produktów przekroczyła próg 250 tys. osób. Symboliczną barierę pokonało także Investors TFI. Na koniec ubiegłego roku grono klientów towarzystwa wyniosło ponad 100 tys. osób, najwięcej w historii. W efekcie Investors TFI w ciągu zaledwie 2 lat przeskoczyło z 12 na 8 pozycję, tuż za Union Investment TFI.

Zespół Analiz Online    

TAGI:

Investors TFIliczba klientów NN Investment Partners TFIPKO TFIUnion Investment TFI

zobacz także

↑ na górę