Liczba klientów funduszy inwestycyjnych (grudzień 2017)
14.02.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Ostatni kwartał 2017 r. upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostu liczby klientów TFI

Według zgromadzonych przez nas danych, w ciągu trzech miesięcy (od października do grudnia) liczba klientów funduszy inwestycyjnych wzrosła o przeszło +30 tys. osób. W efekcie na koniec grudnia 2017 jednostki i certyfikaty w 19 monitorowanych przez nas towarzystwach posiadało blisko 2,2 mln osób (warto przy tym pamiętać, że jedna osoba może być klientem kilku TFI).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

W ciągu całego minionego roku liczba osób lokujących środki w rozwiązania oferowane przez krajowe TFI zwiększyła się o ok. +150 tys. (+7,2%). To największy przyrost w ciągu roku kalendarzowego od ponad dekady, jednak rynkowi wciąż daleko do przedkryzysowych poziomów (w grudniu 2007 r. z usług towarzystw korzystało ponad 3 mln osób). Biorąc pod uwagę poszczególne kwartały najlepiej wypadły pierwsze trzy miesiące 2017 r. Wtedy, dzięki widocznej poprawie sentymentu na rynkach finansowych, liczba klientów towarzystw zwiększyła się o ponad +45 tys. osób.


Wśród TFI wyraźnie wyróżniają się trzy instytucje. W minionym kwartale liczbę klientów istotnie zwiększyły PKO TFI, NN Investment Partners TFI oraz Investors TFI. Największego wzrostu doświadczyło pierwsze z towarzystw – jego produkty przyciągnęły ponad +19 tys. nowych inwestorów (netto). W efekcie liczba klientów PKO TFI przekroczyła próg 0,5 mln osób, a towarzystwo ugruntowało swoją pozycję lidera na rynku. Dynamicznie wzrasta również grono osób korzystających z usług NN Investment Partners TFI. W IV kwartale ub. r. towarzystwo pozyskało ponad +7,5 tys. klientów, a całkowita liczba inwestorów korzystających z jego produktów przekroczyła próg 250 tys. osób. Symboliczną barierę pokonało także Investors TFI. Na koniec ubiegłego roku grono klientów towarzystwa wyniosło ponad 100 tys. osób, najwięcej w historii. W efekcie Investors TFI w ciągu zaledwie 2 lat przeskoczyło z 12 na 8 pozycję, tuż za Union Investment TFI.

Zespół Analiz Online    

TAGI:

Investors TFIliczba klientów NN Investment Partners TFIPKO TFIUnion Investment TFI

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę