Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
10 najlepszych funduszy inwestycyjnych 2019 roku
08.01.2020 | Anna Zalewska
W 2019 roku 80% funduszy wypracowało dodatni wynik, blisko 200 z nich – nawet dwucyfrowy. Najwięcej zarobiły fundusze inwestujące w złoto, spółki technologiczne oraz akcje europejskie

Top

Listę najzyskowniejszych funduszy otwartych 2019 roku otwiera PKO Akcji Rynku Złota z wynikiem +55,2%. To był bardzo dobry rok dla złotego kruszcu, który podrożał w 2019 roku o blisko +20%, najwięcej od 2010 r. Wzrost cen był wspierany łagodną polityką banków centralnych (a co za tym idzie niskimi realnymi stopami procentowymi), wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także ogólnie niepewną sytuacją geopolityczną. Dodatkowo mocno zyskały notowania akcji spółek zajmujących się jego wydobyciem i przetwarzaniem. To główny powód tak wysokiej stopy zwrotu PKO Akcji Rynku Złota. Fundusz ten inwestuje głównie w papiery wartościowe podmiotów operujących na rynku metali szlachetnych (przede wszystkim złota, ale także srebra czy metali z grupy PGMs), czyli akcje kopalń jak i spółek finansowych (np. kanadyjską kopalnię Barrick Gold, amerykański Newmont Mining, czy Wheaton Precious Metals). Ich profil działalności daje wysoką betę na zmiany cen metali szlachetnych. Wśród 10 najzyskowniejszych inwestycji (na miejscu 4) znalazł się także inny fundusz złota – Superfund Goldfuture, stosujący strategię managed futures (automatyczne podążanie za trendami na wielu rynkach). Więcej o wynikach funduszy w 2019 roku przeczytasz w tekście: Wyniki funduszy w 2019 - dawno nie było tak dobrze
 
A jakie są prognozy dla złota na 2020 rok? Radosław Pela, zarządzający z PKO TFI zakłada kontynuację trendu zapoczątkowanego na przełomie 2015 i 2016 roku.

– Wszystko tak naprawdę zależeć będzie od sytuacji geopolitycznej, która historycznie rzecz biorąc była głównym powodem „wielkich rynków byka” na rynku złota. Tak było w 2001 roku po zamachach na WTC, tak było 30-ci lat wcześniej po złamaniu przez USA porozumienia z Bretton Woods. Dodając do ewidentnie pogarszającej się geopolityki realnie negatywne stopy procentowe już niemal na całym świecie trudno zakładać zmianę ww. trendu – uważa Radosław Pela.

Drugi temat przewodni wśród najzyskowniejszych inwestycji to nowoczesne technologie. W zeszłym roku indeks spółek technologicznych Nasdaq Composite zwiększył swoją wartość o ponad +30%. W naszym zestawieniu najwyżej z funduszy inwestujących w tym sektorze znalazł się Investor Nowych Technologii z wynikiem +39,4%, dzięki czemu zajął 2. miejsce. To kolejny bardzo dobry rok dla tego funduszu, który jedynie w końcówce 2018 roku nie oparł się spadkom (stracił mniej niż konkurencyjne produkty). W jego portfelu przeważają spółki informatyczne, głównie amerykańskie, ale także polski CD Project. W pierwszej dziesiątce (na 5. miejscu) znalazł się także działający niecałe 2 lata – Santander Prestiż Technologii i Innowacji. W jego portfelu znajdziemy głównie akcje wyemitowane przez spółki z sektorów tzw. nowoczesnych technologii (informatycznego, internetowego, telekomunikacyjnego, medialnego, biotechnologicznego), ale także fundusze zagraniczne (ETF) dające ekspozycję na ten sektor. W zestawieniu nie mogło także zabraknąć Skarbiec Spółek Wzrostowych., który wielokrotnie okupywał górną część miesięcznych zestawień z wynikami.

Pierwszą trójkę najzyskowniejszych inwestycji 2019 roku zamyka Esaliens Okazji Rynkowych z blisko +38% stopą zwrotu. Ponad połowę tego wyniku wypracował w pierwszych tygodniach minionego roku, odrabiając ogromne straty z trudnej końcówki 2018 roku. Fundusz ten jest oparty na funduszu Miller Opportunity Fund, który inwestuje głównie na rynku amerykańskim.

Pozostałe fundusze z pierwszej dziesiątki inwestują w Europie. Pierwszy z nich – Caspar Akcji Europejskich (z wynikiem +35,7%) – dość aktywnie zarządza aktywami. W zeszłym roku w jego portfelu znajdowały się głównie spółki informatyczne oraz przemysłowe i elektroniczne. Zarządzający unikał natomiast np. banków. Jeśli przyjrzymy się alokacji geograficznej, to w portfelu znajdowały się głównie spółki niemieckie, ale także holenderskie, francuskie czy brytyjskie. Powyżej 30% zarobiły także Allianz Europe Equity Growth Select oraz Allianz Małych Spółek Europejskich, które poprzez fundusze zagraniczne z grupy Allianza inwestują w spółki europejskie (w 2019 oku najwięcej w informatyczne i przemysłowe).

W pierwszej dziesiątce znalazł się także jedyny polski fundusz akcji rosyjskich – Investor Rosja, który na rynku rosyjskim inwestuje poprzez DWS RUSSIA. W zeszłym roku główny indeks rosyjskiej giełdy RTS (wyceniany w USD) zarobił +45%.  

TAGI:

wyniki inwestycyjne

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

zobacz także

↑ na górę