Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
Fundusze, które podbiły serca klientów w 2016 roku
12.01.2017 | Anna Zalewska
W 2016 roku fundusze inwestycyjne skierowane do detalicznych klientów pozyskały łącznie +4,9 mld zł. Powodzeniem cieszyły się głównie bezpieczne strategie

Grudzień niewiele zmienił w zestawieniu 10 najpopularniejszych funduszy 2016 roku, które opublikowaliśmy miesiąc temu. W pierwszej trójce pozostały Investor Płynna Lokata (Investor FIO)Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (Arka Prestiż SFIO) oraz QUERCUS Ochrony Kapitału (Parasolowy SFIO). Każdy z nich pozyskał po ponad +0,6 mld zł. Choć każdy pochodzi z innej grupy, to ich cechą wspólną są inwestycje w aktywa o niskim poziomie ryzyka.
 

Jedyna zmiana jaka zaszła w grudniu dotyczyła dwóch ostatnich miejsc zestawienia. Siłą rozpędu do pierwszej dziesiątki trafił ostatecznie Open Finance Obligacji Korporacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej FIZ AN, który w sumie pozyskał +422 mln zł. Jest to jedyny fundusz w zestawieniu, który każdy z miesięcy minionego roku kończył z dodatnim saldem wpłat i wypłat. Fundusz dostępny jest w opakowaniu polisy inwestycyjnej w ofercie Open Life TU Życie.
 
Ciekawie prezentuje się natomiast zestawienie TFI, które pozyskały najwięcej środków do swoich funduszy. W pierwszej trójce znalazły się Altus TFITFI PZU oraz Trigon TFI, przede wszystkim dzięki udanej sprzedaży w segmencie private banking. Kolejne miejsce w zestawieniu zajęło natomiast PKO TFI, które do funduszy pozyskało łącznie +0,7 mld zł. Wysoki bilans sprzedaży został osiągnięty dzięki dużej popularności dwóch funduszy gotówkowych: PKO Płynnościowy SFIO, który znalazł się wśród 10 najpopularniejszych funduszy 2016 roku oraz PKO Skarbowy (Parasolowy FIO), któremu niewiele zabrakło. Klienci TFI chętnie brali udział w emisjach certyfikatów funduszy absolutnej stopy zwrotu, w tym m.in. PKO Strategii Dłużnych FIZ, czy PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód-Zachód FIZ. Powodzeniem cieszyły się także dwa fundusze powiązane z rynkiem surowców, które znalazły się wśród 10 najzyskowniejszych strategii 2016 roku.
 
Na kolejnych miejscach pod względem salda wpłat i wypłat znalazły się Investors TFI (dzięki tegorocznemu liderowi Investor Płynna Lokata), Quercus TFI (dzięki Quercus Ochrony Kapitału oraz Quercus Multistrategy FIZ) oraz TFI BGŻ BNP Paribas, które odnotowało najwyższą dynamikę aktywów w zeszłym roku (wzrosły prawie 7-krotnie).

/az

TAGI:

najpopularniejsze funduszePKO TFIsaldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę