20 lat minęło ... jak jeden dzień
20 lat minęło ...
23.07.2012 | Anna Zalewska

Dokładnie 20 lat temu, w lipcu 1992 roku, powstał pierwszy fundusz powierniczy - Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy, dziś funkcjonujący pod nazwą Pioneer Zrównoważony. Gdy powstawał na GPW notowanych było zaledwie kilka spółek, a notowania odbywały się raz na tydzień. Bony skarbowe nabywano w formie papierowej, osobiście w kasie Narodowego Banku Polskiego. W ciągu zaledwie półtora roku, fundusz zgromadził aktywa przekraczające 1 mld zł. Fundusz utworzył Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych. Przez kolejne 3 lata była to jedyna tego typu instytucja na polskim rynku. W połowie 1995 roku dołączyło do niej Korona TFP z funduszem Korona Zrównoważony (po połączeniu towarzystwa z Union Investment TFI przemianowany na UniKorona Zrównoważony). Aż 5 lat potrzebował rynek, by liczba funduszy przekroczyła 10.

Przez kolejne 15 lat rynek funduszy inwestycyjnych stał się nieodzownym elementem oszczędzania i inwestowania. Obecnie klienci mają do wyboru blisko 850 funduszy, zarządzanych przez 50 TFI. Blisko 2,5 mln Polaków trzyma w nich obecnie 130 mld zł. Nieco ponad połowa tej kwoty ulokowana jest w funduszach detalicznych, co stanowi ponad 6% oszczędności gospodarstw domowych. Wraz z rozwojem rynku zmienił się również sposób dystrybucji funduszy. Podczas gdy na początku jego funkcjonowania fundusze dostępne były głównie w domach maklerskich oraz punktach obsługi klienta samych TFI, dziś dominują banki oraz ubezpieczyciele.

Bycie pionierem na rynku często daje ogromny kapitał na przyszłość. Obecne Pioneer Pekao TFI do dziś utrzymuje pozycję lidera pod względem wartości zarządzanych środków. Jest to obecnie jedyne TFI, którego udział w rynku jest dwucyfrowy (11% na koniec czerwca). Fundusz Pioneer Zrównoważony przez lata należał do czołówki pod względem wielkości zarządzanych aktywów (w październiku 2007 przekraczały nawet 7 mld zł). Dziś zarządza już "tylko" 1,6 mld zł.

/az

TAGI:

historia rynku funduszyPioneer Pekao TFI

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

zobacz także

↑ na górę