​PBS Sanok w przymusowej restrukturyzacji - obligacje ulegają umorzeniu

17.01.2020 | Anna Zalewska
Bankowy Fundusz Gwarancyjny zdecydował o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, drugiego największego banku spółdzielczego w Polsce. To oznacza m.in. umorzenie jego obligacji. Posiadało je m.in. kilka funduszy

Z ostatnich sprawozdań finansowych funduszy wynika, że w połowie 2019 roku obligacje PBS Sanok znajdowały się w portfelach ośmiu funduszy z czterech TFI, a ich wartość była wyceniana na 7,7 mln zł (kilka serii o różnych terminach wykupu). We wszystkich przypadkach były wyceniane poniżej wartości nominalnej. Kwotowo najwięcej obligacji było w portfelu jednego z funduszy TFI Allianz Polska. Jednak jak możemy dowiedzieć się z opublikowanego niedawno kwartalnego zestawienia składu portfeli funduszy tego TFI na koniec 2019 roku, papierów PBS już w nim nie było. To kolejny przykład na to, jak ważna jest publikacja danych o składzie portfela częściej niż raz na pół roku w sprawozdaniu finansowym - niestety na razie na ten krok zdecydowało się jedynie 8 TFI.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Fundusze ujawniają skład portfeli.

Obligacje PBS Sanok w funduszach

Jeśli w pozostałych funduszach papiery te wciąż są w portfelach, to możemy oczekiwać przeszacowania obligacji do zera, a co za tym idzie jednorazowej straty. Szacujemy, iż najmocniej obligacje PBS mogą ważyć w funduszu BPS Dłużny (ponad 5%) oraz BPS Konserwatywny (2,3%). W połowie 2019 roku znajdowały się one także w portfelu AGIO Kapitał – jeśli w międzyczasie nie zostały sprzedane, to obecnie ich udział szacujemy na ok. 0,8% oraz SFIO Agro Kapitał na Rozwój (0,4%).

BFG zdecydował o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku ze względu na jego złą sytuację kapitałową. Fundusz od 17 stycznia 2020 r. przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora. W przypadku przymusowej restrukturyzacji udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje zostają umorzone. Część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona. Pokrycie strat jest niezbędne, aby możliwe było zaangażowanie środków Funduszu. Natomiast depozyty do wysokości równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez BFG.

TAGI:

wartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę