Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Fundusz BETA ETF WIG20Short zadebiutował na GPW

27.11.2019 | Jan Chojnacki
Fundusz odzwierciedla indeks WIG20short, dzięki czemu inwestorzy mają możliwość zarabiania na giełdowych spadkach

27 listopada 2019 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutował fundusz BETA ETF WIG20Short odzwierciedlający indeks WIG20Short stworzony przez AgioFunds TFI we współpracy z Beta Securities. Dom maklerski BOŚ będzie pełnił rolę animatora i emitenta certyfikatów funduszu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Nowy fundusz będzie w sposób syntetyczny, za pomocą kontraktów futures, odwzorowywał giełdowy indeks WIG20short, czyli indeks, który zachowuje się odwrotnie do indeksu największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Opłata za zarządzanie wyniesie 2% w skali roku. To więcej niż wynosi opłata w dwóch starszych ETF-ach utworzonych przez AgioFunds i Beta Securities. Jak tłumaczy członek zarządu Beta Securities Poland Robert Sochacki powodem są znacznie wyższe koszty zarządzania portfelem kontraktów terminowych. Dotychczasowe dwa pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję na indeksy WIG20TR i mWIG40TR, czyli uwzględniające wypłacone dywidendy. Jak poinformował Sochacki,  fundusz Beta ETF mWIG40TR Portfelowy FIZ zgromadził od 5 września br. 73,5 mln zł aktywów, a Beta ETF WIG20TR Portfelowy FIZ od początku stycznia br. - 27 mln zł.

Z zapowiedzi Beta Securities i AgioFunds TFI wynika, że w kolejce czeka już fundusz bazujący na WIG20lev. Subskrypcja certyfikatów serii A planowana jest w połowie grudnia. Debiut przy takim terminie wypada w drugiej połowie stycznia 2020 roku. Kolejne dwa mają być oparte o zagraniczne aktywa, w ofercie pojawią się raczej w drugiej połowie przyszłego roku. 
Do tej pory inwestorzy funduszy mogli grać na krótka na indeksie WIG20 jedynie za pomocą QUERCUS short, ALTUS Short oraz Ipopema Short Equity. Fundusz BETA ETF WIG20Short jest pierwszym notowanym na giełdzie ETFem, który daje taką możliwość.


Czym są ETF-y?

ETF (Exchange Traded Fund) jest notowanym na giełdzie zamkniętym funduszem inwestycyjnym. W swoich założeniach ma odzwierciedlenie kursu danego indeksu. Zaletą funduszy ETF jest ciągła wycena certyfikatów i możliwość ich swobodnego nabywania i zbywania, ze względu na możliwość wymiany z innymi uczestnikami rynku oraz animatorem rynku. Dzięki ETF-om można w łatwy i szybki sposób uzyskać ekspozycję na wiele instrumentów oraz tak jak w przypadku innych funduszy inwestycyjnych, uniknąć podatku od wypłacanych dywidend.

TAGI:

AgioFunds TFIBeta SecuritiesETFfundusze typu short

zobacz także

↑ na górę