Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych spadły poniżej 50 mld zł

26.08.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Pierwsza połowa tego roku przyniosła dalszy spadek wartości aktywów zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

W szczytowym momencie – we wrześniu 2017 roku – Polacy mieli ulokowane w polisach na życie z UFK łącznie 59,5 mld zł. Od tego czasu wartość zgromadzonego w nich kapitału zmalała o blisko 10 mld zł do 49,6 mld zł na koniec czerwca. Tak duży spadek aktywów to w głównej mierze efekt wypłaty środków przez klientów.
 
 
Od lat największy udział w rynku ma Aviva TUnZ, która na koniec czerwca zarządzała 12,8 mld zł ulokowanych w UFK. Ubezpieczyciel ten jako jeden z nielicznych odnotował wzrost aktywów w pierwszym półroczu. To był dobry okres także dla trzeciego i czwartego gracza na rynku, czyli dla PZU Życie oraz Nationale-Nederlanden TUnŻ. Pozostali ubezpieczyciele (w większości) odnotowali spadek środków ulokowanych w polisach na życie z UFK. W największym stopniu dotknął on STUnŻ Ergo Hestii (-0,3 mld zł), głównie na skutek zakończenia trzech produktów strukturyzowanych (dostępnych 3 lata temu w Alior Banku - Smartfonowe Spółki 1, Smartfonowe Spółki 2 oraz Szwajcarska Inwestycja 2). Istotny spadek aktywów odnotowały także TUnŻ Europa, Generali Życie oraz Open Life TU Życie.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Wśród funduszy największą popularnością w I półroczu 2019 roku cieszył się Open Life Obligacji Korporacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej UFK, do którego klienci wpłacili netto 277 mln zł, a jego aktywa wzrosły do blisko 1,9 mld zł.

TAGI:

aktywa UFKUFKwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę