Depozytariusze funduszy – najpopularniejsze podmioty na rynku

22.07.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Vectorpocket / shutterstock.com
Depozytariusze funduszy inwestycyjnych mają bardzo odpowiedzialną rolę. Najwięksi przechowują dziesiątki miliardów złotych aktywów i nadzorują transakcje w kilkuset produktach

Jak przypomniała Komisja Nadzoru Finansowego, to na barkach depozytariuszy spoczywa przechowywanie aktywów i nadzorowanie tego, czy transakcje w funduszach inwestycyjnych nie budzą wątpliwości.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Czytaj więcej: depozytariusze funduszy pod lupą KNF

Sprawdziliśmy więc, którzy depozytariusze mają na barkach najwięcej[1].  

Depozytariusze

Bank Handlowy jest najpopularniejszym depozytariuszem pod względem aktywów w kontrolowanych funduszach. Nadzoruje co najmniej 130,2 mld zł (dane na koniec czerwca 2019 r.), zgromadzonych w funduszach dużych towarzystw – PKO TFISantander TFI czy Aviva Investors Poland TFI, a także Aviva OFE i Nationale-Nederlanden OFE. Wysoką pozycję Bank Handlowy utrzymuje już od wielu lat. W 2007 roku, gdy po raz ostatni publikowaliśmy podobne badanie, również był liderem.

Czytaj również: Bank Handlowy - najpopularniejszy depozytariusz funduszy (artykuł z 2007 roku)

Drugi w kolejności jest mBank, który trzyma pieczę na aktywami rzędu 73 mld zł. To w szczególności aktywa zgromadzone w niepublicznych funduszach zamkniętych Ipopema TFINoble Funds TFI czy Lartiq TFI.

Najwięcej funduszy „pod opieką”, bo co najmniej 270, ma jednak BNP Paribas Bank Polska. W tym wypadku również można mówić o specjalizacji w niepublicznych funduszach zamkniętych z ponad 30 TFI.

Część depozytariuszy nadzoruje działania funduszy z instytucji należącej do tej samej grupy kapitałowej. Bank Millennium nadzoruje fundusze Millennium TFI, Bank Pekao opiekuje się funduszami Pekao TFI, a ING Bank Śląski trzyma pieczę nad NN Investment Partners TFI (trwa transakcja przejęcia 45% aktywów TFI przez bank od holenderskiej spółki). Dwie ostatnie nie przesłały nam informacji o wartości nadzorowanych aktywów.


[1] W tabeli zawarto wartości minimalne – instytucja może być depozytariuszem niepublicznych funduszy zamkniętych, które nie przekazują wartości aktywów pod zarządzaniem. Ponadto, w tabeli nie zawarto danych dotyczących ING BSK, Alior Banku oraz Banku Pekao, ponieważ nie otrzymaliśmy od nich odpowiedzi z prośbą o podanie danych

TAGI:

depozytariusz

zobacz także

↑ na górę