To był tydzień: Burza za oceanem. Kłopoty największych gospodarek Ameryki
19.05.2017 | Wojciech Kiermacz
Głowy państw Brazylii i USA na cenzurowanym. Michel Temer podejrzany jest o wręczenie łapówki, a Donald Trump o podejrzane kontakty z Rosją

Tak wygląda okładka najnowszego wydania amerykańskiej gazety TIME:

Jak poinformowała w czwartek agencja Reuters, doradcy w sztabie wyborczym Donalda Trumpa co najmniej 18 razy kontaktowali się z przedstawicielami rosyjskich władz i powiązanych z nimi ludźmi. Miało to miejsce w najgorętszym okresie kampanii prezydenckiej między kwietniem a listopadem 2016 r. Agencja podaje, że rozmowy nasiliły się również po wynikach wyborów, które odbyły się 8 listopada. Ich tematem miało być ustanowienie zapasowego kanału komunikacji pomiędzy prezydentami Stanów Zjednoczonych i Rosji w celu ominięcia przepisów amerykańskich służb do spraw bezpieczeństwa narodowego. Według anonimowych źródeł, obie strony uważały służby za wrogo nastawione wobec poprawy relacji na linii Waszyngton – Moskwa.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Na specjalnego prokuratora, który zbada sprawę kontaktów z Rosjanami został mianowany Robert Mueller, były szef FBI. Sprawa jest na tyle poważna, że mówi się nawet o możliwości odsunięcia Trumpa z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Póki co amerykański rynek akcji reaguje ze względnym spokojem. Na przestrzeni tygodnia zmiana indeksu S&P 500 oscyluje w okolicach 0,0% (dane na godz. 16:00).

Po drugiej stronie Ameryki olbrzymie kłopoty ma również prezydent Brazylii, Michel Temer. Jak podaje agencja Bloomberg, z tajnych nagrań wynika, że Temer zapłacił za obalenie skorumpowanej poprzedniczki Dilmy Rousseff. Łapówkę miał rzekomo przyjąć człowiek odpowiedzialny za jej impeachment – Eduardo Cunha.

- Na ulicach pojawili się protestujący, a giełda notuje bolesne spadki. Choć do ewentualnego impeachmentu jeszcze bardzo daleko, to jeśli informacje te znajdą potwierdzenie trudno zakładać realizację zapowiadanych reform. Pod znakiem zapytania stoi wdrożenie chociażby „leżącej na stole” ustawy emerytalnej. W złym scenariuszu do samych wyborów w październiku 2018 r. Brazylii grozi „paraliż” – pisze Grzegorz Raupuk, członek zarządu RDM Wealth Management w swoim najnowszym komentarzu. Od opublikowania sensacyjnych doniesień brazylijski indeks Bovespa spada o -8,6%.

Dla odmiany w Polsce sytuacja polityczna nie gra od jakiegoś czasu pierwszych skrzypiec. Siłę pokazuje za to gospodarka. GUS podał wstępny odczyt PKB za pierwszy kwartał. Dynamika wyniosła +4% r/r, co jest wynikiem lepszym od uśrednionych prognoz analityków.  Na razie nie są znane dokładne dane dotyczące tego w jakim stopniu do PKB przysłużyły się poszczególne składowe wskaźnika. Większość ekspertów, z prezesem Rady Polityki Pieniężnej Adamem Glapińskim na czele, nie spodziewa się jednak utrzymania tak wysokiego tempa wzrostu PKB. W kolejnych kwartałach bardziej prawdopodobny według nich jest powrót do dynamiki rzędu +3,5% r/r. Prezes RPP uważa, że wzrost w pierwszym kwartale nie powinien  prowadzić do zachwiania równowagi w gospodarce. Nie sądzi też, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez to rośnie. RPP pozostawiła w tym miesiącu stopy na niezmienionym poziomie, podkreślając, że powinniśmy spodziewać się jego utrzymania przynajmniej do końca 2018 r.

Poprawiająca się kondycja gospodarki widoczna jest w notowaniach złotego. Krajowa waluta jest najmocniejsza w stosunku do euro od końca 2015 r. (4,20 zł). Za dolara płacimy z kolei 3,75 zł (najmniej od kwietnia 2016 r.). Jeśli chodzi o polski rynek akcji, to ten tydzień był zdecydowanie słabszy. Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) na przestrzeni tygodnia stracił -2% (dane na godz. 16:00).  

Rynek funduszy inwestycyjnych:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Altus TFI kontroli nad spółką BPH TFI. Do przeprowadzenia transakcji nabycia potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

Od 1 czerwca szeregi zarządzających TFI Allianz Polska wzmocni Dariusz Kuśmider, który od 2014 roku związany był z Amundi Polska TFI. W TFI Allianz Polska będzie zarządzał funduszami akcji polskich - Allianz AkcjiAllianz Selektywny i Allianz Aktywnej Alokacji.             

Dokładnie 18 lat temu uruchomione zostały Otwarte Fundusze Emerytalne. Przeczytaj więcej o tym, jak sobie radziły na przestrzeni lat.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

BrazyliaDonald TrumpPKBpodsumowanie tygodniaUSA

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę