Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
IKE 2013 - Ranking Indywidualnych Kont Emerytalnych Analiz Online
19.11.2013 | Anna Zalewska

Indywidualne Konta Emerytalne to jedno z niewielu rozwiązań pozwalających na inwestowanie środków bez opodatkowania zysków kapitałowych. Jest to produkt, którego głównym celem jest oszczędzanie na emeryturę. IKE możemy założyć m.in. w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Spośród 15, które je oferują, najlepsze znajdziemy w ING TFIKBC TFI oraz PKO TFI.

Analiza IKE często sprowadza się do porównania wyników dostępnych w nich funduszy. Tymczasem w naszej opinii o atrakcyjności IKE decyduje wiele różnych elementów. Po raz pierwszy postanowiliśmy więc kompleksowo przeanalizować dostępną ofertę, biorąc pod lupę nie tylko efektywność oferowanych funduszy, ale i cały szereg innych parametrów istotnych z perspektywy funkcjonalności tego produktu. Po przeanalizowaniu różnych czynników podzieliliśmy je na 3 podstawowe grupy: efektywność zarządzania, koszty oraz samą ofertę. W sumie za wszystkie te parametry można było uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Największy wpływ na ostateczną ocenę w rankingu ma pierwszy z nich, za który można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Ocena efektywności zarządzania została oparta na popularnym wskaźniku information ratio, mierzącym relację zysku do ryzyka oraz na powtarzalności wyników. Do tego dołożyliśmy parametry oceniające stabilność zespołu zarządzającego funduszami, analizując rotację jego członków oraz średni staż zarządzających w danym TFI.

Drugim ocenianym parametrem są koszty. Braliśmy pod uwagę poziom opłat za zarządzanie, opłat za otwarcie produktu, ale również opłaty manipulacyjne oraz opłaty za konwersję. W sumie z tego tytułu można było otrzymać maksymalnie 30 punktów.

Ostatnim kryterium, które miało wpływ na ostateczną liczbę punktów jest sama konstrukcja produktu, za którą można było otrzymać maksymalnie 20 punktów. Składa się na nią przede wszystkim szerokość oferty, czyli obecność w ofercie funduszy z 14 podstawowych grup. Ponadto ocenialiśmy dostępność produktu, mierzoną minimalnym poziomem wpłat (im niższy tym lepiej), jak i dostępem przez Internet. Braliśmy także pod uwagę różne dodatkowe udogodnienia, przyznając dodatkowe punkty np. za oferowanie IKE w pakiecie emerytalnym z IKZE i PSO, a także za możliwość automatycznej alokacji środków w zależności od naszego wieku i/lub poziomu akceptowanego ryzyka.

Zdecydowanym liderem naszego Rankingu zostało konto emerytalne IKE PLUS dostępne w internetowej ofercie ING TFI, które zdobyło 69 punktów. O zwycięstwie zdecydowały przede wszystkim jedne z najniższych wśród wszystkich IKE koszty (obniżone opłaty za zarządzanie, brak opłat manipulacyjnych, za rejestr, za konwersję), wysoka jakość oferowanych funduszy (pod tym względem większą liczbę punktów otrzymało IKE w Union Investment TFI oraz KBC TFI) oraz jedna z lepszych ofert (19 dostępnych funduszy, dostęp przez Internet, atrakcyjny minimalny poziom wpłat).

Na drugim miejscu znalazło się IKE w KBC TFI, które otrzymało 60 punktów. Program ten został wysoko oceniony dzięki wysokiej jakości funduszy oraz  stabilności zespołu doświadczonych zarządzających. Jest on również jednym z tańszych na rynku.

Na podium znalazło się także IKE PKO TFI oferowane w ramach pakietu emerytalnego, które otrzymało 58 punktów. Produkt ten został wysoko oceniony przede wszystkim za najniższe wśród wszystkich oferowanych IKE koszty oraz ciekawą ofertę. W jego ramach klienci mają do wyboru 5 strategii cyklu życia (life cycle), w których zarządzający dokonują alokacji środków pomiędzy różne klasy aktywów dopasowując strukturę portfela do założonego horyzontu inwestycyjnego. Poza tym produkt ten oferowany jest w pakiecie, w ramach którego możemy inwestować także w IKZE oraz PSO.

Zespół Analiz Online

TAGI:

III filarIKEproduktyranking

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

zobacz także

↑ na górę