Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Franklin Resources przejmuje Legg Masona

18.02.2020 | Wojciech Kiermacz
We wtorek Franklin Resources ogłosił przejęcie Legg Mason. W efekcie połączenia powstanie firma-gigant aktywnie zarządzająca środkami o wartości 1,5 biliona dolarów

Na koniec stycznia Franklin Resources (razem ze spółkami zależnymi działający pod nazwą Franklin Templeton) zarządzał aktywami na poziomie na poziomie 688 mld dolarów. Przejmowany Legg Mason wraz ze spółkami zależnymi zarządzał 806 mld dolarów. 1,5-bilionowy gigant powstały po tej transakcji umocni swoją pozycję wśród największych globalnych graczy branży asset management. Transakcja opiewa na 4,5 mld dolarów i ma zakończyć nie później niż w 3 kwartale 2020 r. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jak czytamy w komunikacie Franklina, akwizycja zapewni lepszy balans pomiędzy ofertą skierowaną do inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, a także zapewni synergie kosztowe na poziomie ok. 200 mln dolarów rocznie. Franklin zapewnia, że zachowa autonomię i filozofię inwestycyjną Legg Masona i jego spółek zależnych.

Połączenie sił dwóch renomowanych firm znanych z aktywnego zarządzania środkami klientów to odpowiedź na ewolucję jaką przechodzi branża asset management. Chodzi przede wszystkim o presję na spadek kosztów zarządzania czy coraz większy popyt na inwestowanie pasywne.

Po połączeniu sił Franklin i Legg Mason wciąż będą wyraźnie mniejsi od największych w branży. Jak podaje Bloomberg, liderem jest BlackRock z 7,4 bln dolarów aktywów pod zarządzaniem. Za nim plasuje się amerykańska firma Vanguard, specjalizująca się w produktach pasywnych (5,6 bln dolarów). Podium zamyka Fidelity z 3,0 bln dolarów aktywów.
TAGI:

Franklin ResourcesFranklin TempletonLegg Mason

zobacz także

↑ na górę