Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Alior TFI zamierza podwoić aktywa do połowy 2020 r.

13.09.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Integracja z bankiem, nowe fundusze we współpracy z TFI PZU i ambitne plany dotyczące wzrostu aktywów – sprawdzamy co słychać w już nie najmniejszym „bankowym” TFI

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Fundusze z parasola Alior SFIO sprzedawane są w Alior Banku od 2009 roku. Pierwszymi z nich najpierw zarządzała Ipopema AM, później (w 2015 r.) przejęło je Money Makers TFI. Alior Bank sukcesywnie kupował pakiety akcji tego TFI, po to by w maju 2018 roku stać się jego 100% właścicielem. Miesiąc później zmienił nazwę towarzystwa na Alior TFI. Jeszcze do niedawna fundusze rodzimego TFI nie były w Alior Banku hitem sprzedażowym. Alior miał bowiem rozbudowaną ofertę funduszy z kilkunastu innych polskich i zagranicznych towarzystw i firm zarządzających. W czasach świetności funduszy zamkniętych (2016-2017) oferował certyfikaty nawet z 20 różnych TFI. Akurat ta druga działalność została zakończona i dziś w tym zakresie prowadzi tylko „obsługę posprzedażową”.

Wróćmy jednak do Alior TFI, bo tu dzieje się naprawdę sporo. W kwietniu tego roku zmienił się zarząd Alior TFI. Prezesem został Dariusz Szwed (równocześnie wiceprezes Alior Banku), a członkiem zarządu Artur Włoch, wcześniej związany m.in. z Opera TFI. Od tego czasu aktywa w parasolu Alior SFIO wzrosły ponad dwukrotnie z 230 mln zł na koniec kwietnia do prawie 500 mln zł na koniec sierpnia. Tym samym przeskoczyło pod względem wysokości aktywów inne „bankowe” towarzystwo – BPS TFI.

aktywa funduszy inwestycyjnych Alior TFI

Skąd ten skokowy wzrost aktywów? – Integracja z bankiem – mówi wprost Artur Włoch, który w Alior TFI odpowiedzialny jest za obszar zarządzania aktywami, sprzedaży, marketingu oraz dział operacyjny. Skutki wspomnianej integracji widać jak na dłoni. Alior Bank obecnie współpracuje z 15 polskimi TFI i zagranicznymi asset managerami. O ile jeszcze na koniec grudnia 2018 roku aktywa funduszy Alior TFI stanowiły tylko kilka procent łącznych aktywów w funduszach dystrybuowanych za pośrednictwem Alior Banku, o tyle na koniec czerwca było to już ponad 20%.

Wzrost sprzedaży, to również wynik tego, że wyniki naszych funduszy pozytywnie wyróżniały się na tle konkurencji w tym roku – dodał Artur Włoch.

Równolegle widoczny jest systematyczny spadek aktywów we wszystkich funduszach dystrybuowanych przez bank – odpadła część dystrybucji FIZ-ów, a z danych ze sprawozdań banku wynika, że zmniejsza się liczba podmiotów, których fundusze otwarte bank dystrybuuje.

Aktywa funduszy dystrybuowanych przez Alior Bank

Na czym polega wspomniana integracja Alior TFI z bankiem?

To jest nasz jedyny dystrybutor i mocno chcemy rozwijać tę współpracę. Po stronie TFI w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wzmocniona została kadra odpowiedzialna za sprzedaż. Większy nacisk kładziemy teraz na komunikację inwestycyjną kierowaną do bankowej sieci sprzedaży – mówi Artur Włoch.

Wymierną korzyścią dla towarzystwa jest również to, że przeniosło swoją siedzibę na ul. Łopuszańską w Warszawie, tam gdzie znajduje się siedziba Alior Banku.

Bliskie sąsiedztwo banku, to między innymi możliwość regularnego udziału przedstawicieli TFI w szkoleniach bankierów, które odbywają się praktycznie co tydzień – mówi Artur Włoch.

Plany sprzedażowe, nowe fundusze i większy zespół zarządzających


Alior TFI zacieśnieni współpracę z Grupą PZU (największym akcjonariuszem Alior Banku). Towarzystwo planuje wprowadzić do oferty dwa subfundusze, które będą inwestować w jednostki innych funduszy pasywnych, szczególnie w te z parasola inPZU.

Bardzo nam zależy na tym rozwiązaniu. Ono będzie tanie dla klienta. Ruszy jeszcze w czwartym kwartale tego roku. Zależy nam na jak najniższych kosztach.– mówi Artur Włoch.

To pozytywna zmiana, bo wielu mniejszym funduszom Alior TFI ciążą wysokie koszty. Stąd na starcie mają trudniej niż tańsza konkurencja. Dlatego też, między innymi, nie zebrały dotychczas wysokich aktywów. Wyjątkiem jest Alior Oszczędnościowy, w którym na koniec sierpnia zgromadzone było prawie 411 mln zł. To ten fundusz jest absolutnym motorem napędowym sprzedaży. W ostatnich pięciu miesiącach klienci wpłacili do niego o 267 mln zł więcej niż wypłacili. Jak mówi Artur Włoch, to nic zaskakującego, dystrybutor chce sprzedawać płynne rozwiązanie, a klienci chcą zysków nieco wyższych niż na lokacie przy ograniczonym ryzyku.

Alior TFI poszerzy zespół zarządzających. Obecnie zespół liczy trzy osoby (Fryderyk Krawczyk, Kamil Czapnik oraz nadzorujący departament z ramienia zarządu Artur Włoch). Niedługo dojdzie kolejny zarządzający – specjalista od funduszy dłużnych. Artur Włoch nie ukrywa, że to właśnie sprzedaż funduszy dłużnych będzie tą wiodącą. Plany są ambitne. Towarzystwo chce osiągnąć poziom 1 miliarda złotych aktywów  w połowie  2020 roku.

TAGI:

Alior BankAlior TFI

zobacz także

↑ na górę