Dane KNF: wysoki zysk netto branży TFI

16.08.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Kostsov / Shutterstock.com
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarobiły „na czysto” ponad 231 mln zł w drugim kwartale – wynika z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego 

Zysk netto branży TFI był więc nieco niższy niż w pierwszym kwartale, gdy towarzystwa wypracowały w sumie ponad 240 mln zł. To wciąż jednak jeden z najlepszych kwartałów pod tym względem w historii branży.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W II kw. 2019 r. wzrosły przychody branży TFI – ogółem wyniosły 932,5 mln zł, tj. o 5,4% więcej niż kwartał wcześniej (ale -6,9% r/r). Główną składową całkowitych przychodów są przychody z tytułu zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Te wyniosły prawie 893,8 mln zł – o 6,3% więcej k/k. Stało się tak pomimo spadku aktywów pod zarządzaniem – według KNF, w sumie aktywa wszystkich funduszy inwestycyjnych wyniosły na koniec czerwca 324,4 mld zł – 2,1% mniej k/k i 4,0% mniej r/r.
 
Zysk


Niewielki spadek zysku branży wynika z kwartalnego wzrostu kosztów. Ogółem wyniosły 644,3 mln zł, czyli o prawie 10% więcej niż kwartał wcześniej. Wzrosły zarówno koszty zmienne, jak i stałe. Co ciekawe, w ostatnich latach rośnie znaczenie tych drugich. Koszty stałe obecnie odpowiadają za prawie połowę kosztów całkowitych branży, podczas gdy jeszcze w 2015 r. za nie więcej niż jedną trzecią.

TAGI:

aktywa TFIKNFwyniki finansowe towarzystw

zobacz także

↑ na górę