Fed obniża stopy po raz pierwszy od 10 lat

31.07.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: ImagePixel / Shutterstock.com
W środę Rezerwa Federalna Ameryki obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych do poziomu 2,25%, sugerując kolejne obniżki w tym roku. Jest to pierwsza obniżka od ponad 10 lat. 

Zmiana ta była przewidywana przez większość inwestorów, choć prezydent USA Donald Trump oczekiwał większych cięć.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jeszcze do października zeszłego roku rynek oczekiwał, że w 2019 Rezerwa Federalna dokona dwóch, trzech podwyżek stóp procentowych. Wraz ze spadkami na giełdach, pojawiły się głosy o złagodzenie polityki. Mimo to, w grudniu po raz kolejny podniesiono stopy, sugerując dwie podwyżki w 2019 roku. Nastawienie Fed zmieniło się z początkiem tego roku, gdy zapowiedział gotowość do zmian, poprawiając tym samym nastroje inwestorów.   


Obniżkę stóp procentowych uzasadniono implikacjami rozwoju sytuacji w światowej gospodarce dla perspektyw wzrostu PKB oraz przytłumioną presją inflacyjną. Ponadto na konferencji poinformowano także o tym, że redukcja sumy bilansowej zakończy się w sierpniu, dwa miesiące wcześniej, niż planowano. 

Przy rekordowo niskiej stopie bezrobocia i stabilnym wzroście gospodarczym to jedynie próba wypchania krótkoterminowych stóp procentowych poniżej długoterminowych i znormalizowania krzywej rentowności – uważa Darrell Delamaide z Investing.com. Ten techniczny szczegół nie sprawi jednak, że gospodarka oddali się od recesji. Właśnie z tego powodu uczestnicy runku oczekują dalszych obniżek przez Fed. Według CME Group szansa na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie podczas następnego posiedzenia 18 września 2019 roku wynosi jedynie 44%. Bardziej prawdopodobne jest dalsze obniżenie stóp procentowych przy 56% szans na obniżkę o kolejne ćwierć punktu procentowego.

 

Cięcia w innych krajach

Nie tylko Fed obniża stopy procentowe. Europejski Bank Centralny co prawda na ostatnim posiedzeniu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, lecz jego prezes Mario Draghi na konferencji prasowej dał uczestnikom rynku do zrozumienia, że środki stymulujące powinny zostać wprowadzone w najbliższym czasie. Poprzez swoją decyzję zostawił nieco przestrzeni Bankowi Japonii, który pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie -0,1% oraz Bankowi Anglii, od którego oczekuje się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie 0,75%.

Centralny Bank Turcji pod przewodnictwem nowo powołanego prezesa Murat Uysala po raz pierwszy od  czterech lat dokonał cięcia stóp procentowych o 425 pkt. bazowych do poziomu 19,75%. Oczekiwania rynkowe co do cięcia stóp wynosiły 250 pkt. bazowych. Nowy prezes został powołany przez prezydenta Recep Tayyip Erdogana, który nawoływał do obniżki stóp procentowych. Niezależność Banku Turcji stoi pod wielkim znakiem zapytania.

TAGI:

FEDstopy procentowe

zobacz także

↑ na górę