Najpopularniejsze akcje polskie w portfelach funduszy

20.05.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: BEST-BACKGROUNDS / Shutterstock.com
PZU, największe banki i CD Projekt – to spółki, w które najczęściej inwestują zarządzający polskimi funduszami 

Ostatnio pisaliśmy o rekordowo małej liczbie polskich akcji w portfelach polskich funduszy. Na koniec 2018 r. ich wycena sięgnęła 19,6 mld zł. Przyjrzyjmy się tej kwocie i spójrzmy, w których spółkach zarządzający ulokowali najwięcej.
 
Najpopularniejsze akcje w polskich funduszach inwestycyjnych

Najpopularniejszą pod względem łącznej wyceny spółką w portfelach polskich funduszy inwestycyjnych jest PZU – największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce i w tej części Europy. Na koniec 2018 roku jej akcje w portfelach polskich funduszy inwestycyjnych publikujących sprawozdania wyceniane były na prawie 1,7 mld zł. To stanowi 8,5% całego zagregowanego portfela polskich akcji w funduszach (1,67 mld zł z 19,6 mld zł).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Co więcej na ponad 300 akcji polskich spółek z GPW i NewConnect, które znajdują się w portfelach funduszy inwestycyjnych, niespełna połowa (9,7 mld zł) ulokowana była tylko w 10 największych spółkach (PZU, PKO BP, PKN Orlen, Pekao, CD Projekt, Santander Bank Polska, KGHM, PGE, PGNiG i Lotos).

Najpopularniejszą spółką pod względem częstotliwości występowania w funduszach jest natomiast CD Projekt – producent gier komputerowych, który stoi za serią Wiedźmin. Na koniec 2018 roku występował w 129 różnych funduszach inwestycyjnych.

Z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych funduszy wypadł natomiast Alior Bank – jego akcje były na koniec 2018 roku wyceniane na 386 mln zł – ponad dwukrotnie mniej niż rok wcześniej. Na jego miejsce wskoczyła Grupa Lotos (447 mln zł).

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

PZUwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę