Rząd rozważa przeniesienie 100% aktywów OFE na IKE

03.04.2019 | Zespół Analiz Online
Źródło: BrAt82 / Shutterstock.com

Przeniesienie 100 proc. aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne to byłby bardzo dobry i korzystny scenariusz - uważa prezes PFR Paweł Borys

O takim pomyśle napisał w środę "Super Express", z informacji PAP Biznes wynika, że jest to poważnie rozważany przez rząd projekt.

"Uważam, że byłby to bardzo dobry scenariusz, z korzyścią dla uczestników OFE, pozwalający przekształcić system emerytalny i odbudować zaufanie do rynku kapitałowego, co jest istotne również w kontekście uruchamianych od 1 lipca PPK" - powiedział PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Środowy "Super Express" napisał, że wszystkie pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przelane na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Z informacji gazety wynika, że decyzja zapadnie już w kwietniu, a pieniądze – średnio ponad 10 tys. zł na osobę – mogłyby się znaleźć na kontach jeszcze w tym roku.

"W lutym premier Mateusz Morawiecki zlecił Ministerstwu Finansów analizę wariantu przekazania 100 procent środków z OFE. To istotna zmiana, bo do tej pory rząd przedstawiał projekt, w którym na prywatne konta wpłynęłoby jedynie 75 proc. zgromadzonych przez nas środków, a reszta zostałaby przekazana do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - dodano.

Z ustaleń gazety wynika, że po długich rozmowach do takiego wariantu udało się również przekonać ministerstwo rodziny. Według SE, w tej chwili nie ma już zatem żadnych politycznych przeszkód w realizacji tego projektu.

Informacje "Super Expressu" potwierdzają też źródła PAP Biznes.

"Prowadzone były na zlecenie premiera analizy w tej sprawie, na ten moment prawdopodobieństwo przekazania 100 proc. aktywów wydaje się bardzo wysokie" - powiedział rozmówca PAP Biznes z kręgów rządu, pragnący zachować anonimowość.

W ocenie analityków taka decyzja rządu o przyszłości OFE byłaby pozytywna.

"To pozytywna informacja, jeśli się potwierdzi, gdyż oznacza, że nie będzie większej podaży akcji w najbliższych latach. Wcześniejszy plan zakładał, że 75 proc. aktywów będzie przekazanych na prywatne konta emerytalne, ale 25 proc. miałoby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - napisał w porannym komentarzu Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities.

TAGI:

OFEprzyszłość OFE

zobacz także

↑ na górę