To był tydzień: Zimny prysznic na głowy inwestorów

09.02.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Terax Kriengsak / shutterstock.com
Miniony tydzień podniósł ciśnienie inwestorom na całym świecie, rozleniwionym wieloma miesiącami wzrostów i bardzo niskiej zmienności

Zaczęło się już w ubiegły piątek, gdy pomimo świetnych danych z amerykańskiej gospodarki (dziesięcioletnie maksima indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usługowego) przez Wall Street przeszła fala przecen. Tego dnia najważniejsze indeksy spadły od -2% (NASDAQ) do -2,5% (DJIA). Przecena kontynuowana była również w poniedziałek, gdy dzienne spadki były nawet dwukrotnie silniejsze. Bloomberg obliczył, że po poniedziałkowym załamaniu na Wall Street majątek 500 najbogatszych ludzi na świeci skurczył się o 114 miliardów dolarów. O spadkach za oceanem, które rozlały się również po większości pozostałych giełd na świecie, szeroko rozpisują się media, analitycy i zarządzający funduszami.
Uwagę wielu z nich zwrócił indeks zmienności VIX, zwany również indeksem strachu. Po piątkowej wyprzedaży w Stanach jego notowania wyskoczyły do poziomu blisko 40 pkt. – jednego z najwyższych po kryzysie finansowym z 2008 roku.

Rozpoczął się okres większej niepewności. Przez jakiś czas możemy obserwować podaż akcji ze strony podmiotów, które automatycznie sterują swoim zaangażowaniem w akcje w zależności od obserwowanej zmienności – ta podaż z kolei może podwyższać zmienność. Czy grozi nam wpadnięcie w błędne koło i niekontrolowana wyprzedaż akcji? Naszym zdaniem nie – komentuje zespół Noble Funds TFI.

Jak tłumaczą eksperci z Noble Funds, skala podaży nie powinna zachwiać fundamentami rynku, zwłaszcza że są one obecnie bardzo mocne. Obserwujemy podnoszenie prognoz PKB na całym świecie, zwiększanie prognoz zysków spółek przez analityków również w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych w bieżącym sezonie publikacji wyników kwartalnych rekordowe 80% spółek pobiło prognozy.

Choć fundamenty światowej gospodarki wciąż są silne, ostatni tydzień przypomniał inwestorom, że istnieje coś takiego jak korekta. Ta, zdaniem wielu, jest tylko techniczną, którą poprzedziły bardzo silne wzrosty. Dość powiedzieć, że pomimo spadku indeksu S&P500 po czterech dniach tygodnia o – 6,6%, znalazł się na poziomie najniższym od zaledwie listopada ubiegłego roku.
W efekcie światowe giełdy kończą tydzień grubo pod kreską. Fala przecen dotknęła również warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, choć jej skala była mniejsza niż na zachodzie.


Warto wiedzieć:

  • Komisja Europejska zrewidowała w górę prognozy wzrostu dla Polski. Na 2018 rok do 4,2% z 3,8%, a na 2019 do 3,6% z 3,4%. Prognozę inflacji CPI dla roku 2018 utrzymano na 2,1% a dla 2019 obniżono z 2,8% na 2,6%.

  • Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy bez zmian. Prezes Adam Glapiński powiedział, że do końca roku nie będzie powodów do ich podwyżek. Mariusz Zaród, dyrektor obligacji w Ipopema TFI uważa, że stopy mogą pozostać bez zmian nawet do początku 2020 roku.

  • Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych, ale z wypowiedzi jej prezesa wynika, że normalizacja polityki pieniężnej (rozumiana jako powrót do wyższych stóp procentowych) może być szybsza, niż do tej pory zakładano.


Rynek funduszy inwestycyjnych:
Według nieoficjalnych informacji projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu. Według Dziennika Gazety Prawnej w końcowej fazie nie powinny nastąpić już znaczące zmiany, natomiast w rządzie pojawił się pomysł bardziej liberalnego potraktowania mikroprzedsiębiorców. W sytuacji, w której żaden z pracowników nie byłby zainteresowany tego typu rozwiązaniem, nie musieliby oni zawierać umowy na prowadzenie PPK, dzięki czemu uniknęliby zbędnych kosztów administracyjnych i finansowych.

KBC TFI zostanie połączone z PKO TFI w tym półroczu. Oba towarzystwa zostaną połączone jeszcze w tym półroczu, natomiast porządkowanie funduszy KBC TFI (od 28 lutego pod nazwą Gamma) potrwa do końca roku.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

podsumowanie tygodniaS&P 500

zobacz także

↑ na górę