Union Investment TFI: Gospodarka w USA przyspiesza. To nie czas na pakiet stymulacyjny
08.02.2017 | Union Investment TFI
Główne zasady ekonomii są bardzo proste – gospodarka potrzebuje dodatkowej stymulacji, gdy jest w recesji. Nie wtedy, gdy notuje wzrost. A już na pewno nie wtedy, gdy jest w fazie rozkwitu, a ożywienie jest podparte solidnymi fundamentami. Tymczasem właśnie taki scenariusz szykuje się w Stanach Zjednoczonych.

Gospodarka USA rozkręca się i nie potrzebuje dopalaczy
Dane z USA potwierdzają zjawisko reflacji, czyli jednoczesnego wzrostu gospodarki i inflacji. Ostatni odczyt PMI, czyli wskaźnika aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym, wyniósł w styczniu 55 pkt. To oznaka dobrej koniunktury. Pozytywnie zaskoczyły także dane z rynku pracy – 246 tys. nowych miejsc pracy w styczniu, przy przewidywaniach rzędu 165 tys. To pokazuje, że amerykańska gospodarka nie potrzebuje dodatkowego „dopalacza”. A prezydent Trump i jego doradcy zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że ewentualna stymulacja może doprowadzić do jej przegrzania. Wyborcy, którzy oczekiwali szybkiej realizacji zapowiedzi z kampanii prezydenckiej (np. w postaci pakietu inwestycji infrastrukturalnych) mogą się rozczarować. Gospodarka amerykańska po prostu teraz tego nie potrzebuje. Co ważne, nie potrzebuje tego także rynek akcji w USA. Dowodem na to są wyniki finansowe spółek, które poprawiają się kolejny kwartał z rzędu.

Sprawdź wyniki funduszy akcji amerykańskich

Kongres może naciskać na realizację obietnic
Otwarte pozostaje pytanie, jak bardzo z programem prezydenta utożsamia się Partia Republikańska, która ma większość w obu izbach Kongresu. Historia uczy bowiem, że politycy mają skłonność do zapominania o kosztowanych obietnicach z czasów kampanii wyborczej. Jednak specyfika amerykańskiego systemu wyborczego (następne wybory do Kongresu już w listopadzie 2018 roku) sprawia, że temat pakietu stymulacyjnego może stać się aktualny już w przyszłym roku. Jeśli Trump nie wprowadzi zrealizuje swoich postulatów teraz, to kongresmeni liczący na reelekcje na pewno mu o tym przypomną.

Radosław Piotrowski, zarządzający funduszami Union Investment TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychTomasz PiotrowskiUnion Investment TFI

Bądź na bieżąco

Dołącz do 13 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

28
mar
Empty-hex
Union Investment TFI: Europejski pociąg omija przeszkody i zaczyna się rozpędzać
Co dalej z surowcami?
27
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Na taki przełom w wynikach inwestorzy czekali od lat
23
mar
Empty-hex
AgioFunds TFI: Korekta jednych straszy, drugich kusi
22
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Kiedy wyklaruje się trend na złocie?
17
mar
Empty-hex
Quercus TFI: WIG 60.000!
16
mar
Empty-hex
Union Investment TFI: Amerykańsko-holenderska euforia na giełdach
15
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Jaki wpływ na giełdy może mieć trzecia podwyżka stóp w USA?
Empty-hex

Popularne


zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę