Union Investment TFI: Gospodarka w USA przyspiesza. To nie czas na pakiet stymulacyjny
08.02.2017 | Union Investment TFI
Główne zasady ekonomii są bardzo proste – gospodarka potrzebuje dodatkowej stymulacji, gdy jest w recesji. Nie wtedy, gdy notuje wzrost. A już na pewno nie wtedy, gdy jest w fazie rozkwitu, a ożywienie jest podparte solidnymi fundamentami. Tymczasem właśnie taki scenariusz szykuje się w Stanach Zjednoczonych.

Gospodarka USA rozkręca się i nie potrzebuje dopalaczy
Dane z USA potwierdzają zjawisko reflacji, czyli jednoczesnego wzrostu gospodarki i inflacji. Ostatni odczyt PMI, czyli wskaźnika aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym, wyniósł w styczniu 55 pkt. To oznaka dobrej koniunktury. Pozytywnie zaskoczyły także dane z rynku pracy – 246 tys. nowych miejsc pracy w styczniu, przy przewidywaniach rzędu 165 tys. To pokazuje, że amerykańska gospodarka nie potrzebuje dodatkowego „dopalacza”. A prezydent Trump i jego doradcy zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że ewentualna stymulacja może doprowadzić do jej przegrzania. Wyborcy, którzy oczekiwali szybkiej realizacji zapowiedzi z kampanii prezydenckiej (np. w postaci pakietu inwestycji infrastrukturalnych) mogą się rozczarować. Gospodarka amerykańska po prostu teraz tego nie potrzebuje. Co ważne, nie potrzebuje tego także rynek akcji w USA. Dowodem na to są wyniki finansowe spółek, które poprawiają się kolejny kwartał z rzędu.

Sprawdź wyniki funduszy akcji amerykańskich

Kongres może naciskać na realizację obietnic
Otwarte pozostaje pytanie, jak bardzo z programem prezydenta utożsamia się Partia Republikańska, która ma większość w obu izbach Kongresu. Historia uczy bowiem, że politycy mają skłonność do zapominania o kosztowanych obietnicach z czasów kampanii wyborczej. Jednak specyfika amerykańskiego systemu wyborczego (następne wybory do Kongresu już w listopadzie 2018 roku) sprawia, że temat pakietu stymulacyjnego może stać się aktualny już w przyszłym roku. Jeśli Trump nie wprowadzi zrealizuje swoich postulatów teraz, to kongresmeni liczący na reelekcje na pewno mu o tym przypomną.

Radosław Piotrowski, zarządzający funduszami Union Investment TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychTomasz PiotrowskiUnion Investment TFI

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

18
cze
Empty-hex
EBC uspokaja rynek długu, stopy procentowe w USA wyższe niż w Polsce
14
cze
Empty-hex
Quercus TFI: Europa znów (chwilowo?) niemodna
13
cze
Empty-hex
Quercus TFI: Banki centralne przykręcają kurek z pieniędzmi
7
cze
Empty-hex
NN IP TFI: euroland z niepokojem patrzy na Włochy
6
cze
Empty-hex
Trzy argumenty za polskim rynkiem akcji
Eques Investment TFI: unijny tort do podziału
5
cze
Empty-hex
Franklin Templeton: Akcje spółek europejski są wciąż atrakcyjne
1
cze
Empty-hex
Amundi Polska TFI: polityka znów rządzi w Europie i na świecie
Empty-hex

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę