Najpopularniejsze spółki w portfelach funduszy
12.09.2017 | Wojciech Kiermacz
Dwa razy w roku TFI publikują sprawozdania funduszy. To świetna okazja, żeby przyjrzeć się, jakie zmiany zaszły w portfelach w pierwszym półroczu 2017

Na początek przyjrzymy się polskim spółkom. Pierwsze półrocze było dla nich świetne. Krajowa giełda była jedną z najlepszych na świecie. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +18%, ustępując tylko nielicznym (m.in. parkietowi w Turcji czy Korei Południowej). Przede wszystkim dlatego wycena spółek notowanych na głównym parkiecie i na NewConnect wzrosła w krajowych funduszach o przeszło +3,5 mld zł. Na koniec czerwca wynosiła ona 28,3 mld zł. Zaznaczmy od razu, że mowa o łącznej wycenie w różnych funduszach. Nie tylko akcyjnych, ale również mieszanych czy absolutnej stopy zwrotu, w których również dużą część środków lokuje się na polskiej giełdzie.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Przyjrzyjmy się zestawieniu 20 najpopularniejszych spółek. 


Na pierwszych czterech miejscach nie doszło do żadnych przetasowań na koniec czerwca w porównaniu do końca ubiegłego roku. Wciąż najwięcej pod względem wartościowym fundusze trzymają w spółkach z dużym udziałem Skarbu Państwa – PKO Banku Polskim (1,76 mld zł), PZU (1,50 mld zł) czy PKN Orlen (1,33 mld zł) i Pekao (1,20 mld zł).

Dalej robi się ciekawie. Dzięki bardzo solidnemu wzrostowi kursu akcji , do 0,91 mld zł wzrosła wycena akcji CD Projektu. Obecnie jest to szósta pod tym względem spółka w polskich funduszach. Wyprzedza więc 15 innych spółek zaliczanych do grona blue chipów. Zresztą nie tylko akcje producenta Wiedźmina „ważą” więcej niż inne spółki wchodzące w skład WIG20. W powyższym zestawieniu połowa funduszy jest spoza elitarnego grona największych graczy na GPW. Uwagę przykuwa Famur – producent maszyn i urządzeń górniczych. Względem końca ubiegłego roku fundusze zwiększyły w nim zaangażowanie o prawie 400% (kurs w tym czasie wzrósł o +37,6%). Dość powiedzieć, że w grudniu akcje spółki były w 33 funduszach. W czerwcu – już w niemal 100. W zestawieniu 20 najpopularniejszych zabrakło miejsca dla takich spółek jak Lotos, Tauron czy LPP.

Z przytupem swoją obecność na giełdzie zaznaczył Dino Polska. Akcje sieci sklepów zadebiutowały w kwietniu po cenie o niemal +8% wyższej od ceny emisyjnej dla inwestorów indywidualnych. Spółka szybko znalazła uznanie w oczach zarządzających. W jej akcjach ulokowane było na koniec czerwca przeszło 0,32 mld zł. 

Wojciech Kiermacz
Analizy
Online

TAGI:

sprawozdania funduszywartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę