Rating dla Aviva Investors Polskich Akcji - unikalny proces inwestycyjny bazą dla dobrych wyników

04.02.2011 | Tomasz Publicewicz

Data analizy: 03 lutego 2011 r.

Fundusz: Aviva Investors Polskich Akcji (Aviva Investors FIO)

Segment: uniwersalne

Grupa: akcji polskich

Rating: Rating dla funduszu Aviva Investors Polskich Akcji (Aviva Investors FIO) - 5 gwiazdek

Fundusz Aviva Investors Polskich Akcji to jedno z tych rozwiązań, które należy brać pod uwagę przy poszukiwaniu atrakcyjnych produktów lokujących środki na polskim rynku akcji. Rozwijany przez Aviva Investors zespołowy proces zarządzania cechuje zunifikowana struktura portfeli wszystkich funduszy lokujących na rodzimym rynku akcji co oznacza, że zespół podejmując decyzje musi brać pod uwagę środki na poziomie 4 mld zł. Teoretycznie mogłoby to rodzić pewne ograniczenia jednak zarządzającym udało się wypracować unikalny proces inwestycyjny, eliminujący lub minimalizujący wynikające z tego faktu ewentualne wady. Utrzymują oni wprawdzie alokacje na stałych wysokim poziomie, jednak trudno byłoby nazwać realizowana przez nich politykę pasywną. Oparcie portfela na akcjach małych i średnich spółek oraz nieustające poszukiwania ciekawych firm notowanych w naszym regionie stanowią obecnie niejako specjalność tego zespołu. Bliska współpraca z analitykami z wybranych biur maklerskich czyni ów proces efektywnym mimo konieczności monitorowania znacznej liczby składników w portfelu.

Aviva Investors Polskich Akcji to fundusz przynoszący solidne zyski, zarówno w krótszych jak i w dłuższych okresach. W ciągu ośmiu pełnych lat zarządzającym udawało się pokonać średnią 6-ciokrotnie, a łączna wypracowana w tym czasie stopa zwrotu niemal dwukrotnie przekroczyła średnie zyski dla funduszy z grupy akcji polskich uniwersalnych. Mimo relatywnie wysokiego ryzyka analiza efektywności wskazuje, że inwestorzy uzyskują w zamian za to godziwe zyski. Dodatnia alfa i beta powyżej jedynki tworzą przy tym atrakcyjne środowisko dla inwestorów. Dodatkowym atutem funduszu jest wieloletni staż Rafała Janczyka, będącego kluczową osobą odpowiedzialną za kreowanie polityki inwestycyjnej w obrębie akcji. Zatrudniony w Aviva Investors w 1998 roku Janczyk zarządza lub współzarządza funduszem Aviva Investors Polskich Akcji od momentu jego powstania, gwarantując tym samym ciągłość myśli inwestycyjnej.

Fundusz cechują koszty i opłaty na poziomie nie odbiegającym istotnie od średnich wśród funduszy akcji polskich uniwersalnych.

TAGI:

ratingi i analizy funduszy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj inne analizy i raporty

↑ na górę