Które fundusze AEGON TUnŻ mogą chwalić się najwyższymi aktywami po 3 kwartale 2009?

19.11.2009 | Ewelina Rączka
Z listy największych funduszy kapitałowych*, które AEGON TUNnŻ wykazał na koniec 3 kwartału tego roku, zniknęły dwa ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK): Arka BZ WBK Ochrony Kapitału (z grupy gotówkowych i pieniężnych uniwersalnych) oraz Legg Mason Senior (stabilnego wzrostu uniwersalne polskie).
Do listy produktów zarządzających najwyższymi aktywami dołączyły natomiast 2 fundusze Union Investment TFI, czyli towarzystwa które zajęło pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych Analiz Online i Rzeczpospolitej.
2 nowe fundusze to UniWIBID (z grupy gotówkowych i pieniężnych uniwersalnych) oraz UniKorona Akcje (z grupy akcji polskich uniwersalne). Na koniec września zarządzały one aktywami rzędu odpowiednio 234 oraz 135 mln PLN, co łącznie daje im jak na razie udział w aktywach na poziomie 8%.

Największymi funduszami, podobnie jak przed trzema miesiącami pozostają: Gwarantowany AEGON, Legg Mason Akcji oraz Arka BZ WBK Akcji. Ich łączne aktywa na koniec trzeciego kwartału stanowiły 34% ogólnej sumy aktywów zgromadzonych w ramach UFK.
Na kolejnych miejscach znajdują się wspomniany wcześniej UniWIBID, Noble Fund Timingowy, Noble Fund Akcji oraz UniKorona Akcje. Aktywa zgromadzone w ramach tych 7 wymienionych funduszy stanowią łącznie 50% aktywów UFK.

Co istotne funudsz Gwrantowany AEGON odnotował znacznie większy ubytek aktywów niż miało to miejsce wcześniej. Jego aktywa zmniejszyły się w ciągu 3 kwartału br. o ponad -147 mln PLN (-17%), podczas gdy w całym pierwszym półroczu 2009 było to -98 mln PLN (-10%).
Jeśli dołożymy do tego, iż każdy z wymienionych funduszy akcyjnych odnotował wzrost aktywów może to potwierdzać, że poprawiajaca się koniunktura na rynkach finansowych zaczyna przekładać się na optymizm klientów ubezpieczyciela. Najbardziej dynamicznie, bo o +61%, wzrosły aktywa Arka BZ WBK Akcji oraz Noble Fund Akcji (+32%). Legg Mason Akcji odnotował natomiast wzrost aktywów rzędu +6%.


AEGON TUnŻ w okresie minionego kwartału odnotował wzrost przypisu składki do UFK na poziomie 168 mln PLN (+147 mln PLN w drugim kwartale 2009).
Na koniec września 2009 aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych wynosiły blisko 4,5 mld PLN, co w porównaniu ze staniem na koniec pierwszego półrocza br. oznacza przyrost w wysokości +7%.


* Ubezpieczyciel, oprócz łącznych aktywów, wyodrębnił aktywa 7 największych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

/er

TAGI:

wartość i struktura aktywów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę