Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Surowiec, który może być inwestycyjnym hitem [LIVE]

29.06.2020 | analizy.pl
Zielona rewolucja przyspieszy „dzięki” pandemii. Jaki surowiec na tym zyska? Dlaczego giganci technologiczni mają problem i dlaczego UE potrzebuje Niemiec w roli silnego lidera

Dlaczego piątkowa sesja była spadkowa, w szczególności w Stanach Zjednoczonych?

Po pierwsze to aspekty techniczne. Rynek słabnie od jakiegoś czasu. Większość indeksów miała swoje lokalne szczyty w okolicach 10 czerwca. Ta piątkowa sesja wpisuje się w scenariusz o którym mówimy od jakiegoś czasu, czyli trend boczny raczej z tendencją spadkową. Co się na to złożyło? Po pierwsze napływają nowe informacje dotyczące zakażeń. Koronawirus szybko rozprzestrzenia się zwłaszcza w południowych stanach – w Teksasie, na Florydzie. W USA dzienna liczba zakażeń doszła do 40 tys. osób. W skali świata przekroczyliśmy pułap 10 mln zakażeń i 500 tys. ofiar. Po drugie, Chińczycy postraszyli, że jeżeli Stany Zjednoczone będą się nadal wtrącały się w, ich zdaniem, wewnętrzne sprawy dotyczące Hongkongu, to mogą zawiesić stosowanie się do wypracowanego w trudach porozumienia handlowego – mogą np. zaprzestać kupować amerykańskie produkty rolne. Trzecim czynnikiem był Fed, który dał do zrozumienia bankom, że te nie powinny prowadzić skupu akcji własnych ani wypłacać dywidend. To zła informacja dla inwestorów i banki ciążyły amerykańskim indeksom w piątek. Wreszcie piętno odcisnęły spadki na akcjach gigantów technologicznych – Facebooka i Twittera, po tym jak ich reklamodawcy – wielkie korporacje – zawiesiły kampanie marketingowe na tych mediach społecznościowych do czasu aż zaczną one „skutecznie kontrolować mowy nienawiści, która się na nich pojawia”.

Pandemia przyspieszy tzw. zieloną rewolucję. Na niej może skorzystać miedź. Dlaczego?

To wynika z postępujących zmian technologicznych. Wiele z innowacyjnych rozwiązań – jak elektryczne samochody czy infrastruktura sieci 5G wymagają zastosowania miedzi, jak i np. kobaltu, litu, krzemu czy grafitu. Popyt na miedź powinien rosnąć wraz z zieloną rewolucją. Warto pamiętać też, że Chiny, które generują największy popyt na miedź, będą miały olbrzymi wpływ na kraje, które są producentami tego surowca, m.in. na Chile czy Australię ze względu na to, że trudno jest twardo negocjować z kimś, kto kupuje tak dużo, że ma istotny pozytywny wpływ na gospodarkę. Niektóre kraje, którym dotychczas bliżej było do Stanów Zjednoczonych mogą wejść w silniejsze relacje z Chinami.

Czy sWIG80 i inne małe polskie spółki mogą nadal rosnąć bardziej niż reszta rynku?

Ze względu na to, jak nisko były one wycenione w zeszłym roku, uważam że potencjał cały czas jest większy niż w przypadku WIG20, w którym dużo miejsca zajmują banki, które są pod presją regulacyjną i pod presją niskich stóp procentowych. Z kolei sWIG80 będzie zyskiwał również na spodziewanym odbiciu polskiej gospodarki w przyszłym roku. Duża niewiadoma to nierozwiązana kwestia OFE. Obawiam się, że skończy się nie pomyśli inwestorów – czyli że nie będzie tej reformy, gdzie większość środków z OFE zostanie przeniesiona na prywatne IKE, tylko wszystkie środki zostaną przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficzne. Nie wiem jednak jak ocenić ryzyko takiego scenariusza, ale to jest największe zagrożenie.  

TAGI:

Analizy Live

Popularne


zobacz także

↑ na górę