Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Najważniejsze pytania inwestora [LIVE]

23.06.2020 | analizy.pl
Przegląd wydarzeń na rynkach i krótka lista pytań, które warto zadać zanim zainwestujesz

Bloomberg donosi, że na Allegro ma wejść na giełdę.

Przede wszystkim nie ma informacji, na którą giełdę Allegro miałoby wejść. Jeśli na polską, to byłaby to bardzo pozytywna informacja z punktu widzenia naszego rynku, bo już od bardzo dawna (od czasów Play) nie mieliśmy naprawdę dużego IPO. Za tym poszłaby zmiana indeksu WIG20, któremu pojawienie się spółki z obszaru nowych technologii bardzo by się przydało. Spółka jest wyceniana na ok. 40 mld zł – to jest naprawdę dużo, nawet jak na sektor nowych technologii.

Przed nami odczyty PMI – z tego co wiem, masz nadzieję, że pozytywnie zaskoczą.

Dziś pełen przekrój krajów, które opublikują PMI dla przemysłu i usług. Szczególnie interesuje mnie ten drugi – dane za maj pokazywały okolice 30 pkt. W tej chwili analitycy spodziewają się powyżej 40 pkt. Jeżeli będzie jeszcze wyżej, to może być impuls do wzrostów dla europejskich rynków akcji. Poniżej 50 pkt. wciąż oznacza stagnację, ale inwestorów interesuje skala poprawy.

Jakie pytania powinien zadać sobie każdy inwestor?

Po pierwsze, trzeba sobie zadać pytanie jak chce inwestować – aktywnie czy pasywnie? Czy chce na przykład inwestować stałą kwotę miesięcznie i nie zastanawiać się cały czas, co się wydarzy na rynkach. Taka strategia też daje bardzo dobre rezultaty. Potem, które instrumenty wybrać, na przykład spośród funduszy? Najlepiej te, które systematycznie pokazują stopy zwrotu w okolicy benchmarku albo powyżej benchmarku. Z kolei punktu widzenia aktywnego inwestora, bardzo ważne jest pytanie o zarządzanie ryzykiem, czyli jaką część kapitału chce zainwestować w bardziej ryzykowne aktywa.

TAGI:

Analizy Live

Popularne


zobacz także

↑ na górę