Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Z UFK w trzy miesiące ubyło 5 mld zł

22.06.2020 | Anna Zalewska
Spadki na rynkach oraz wypłaty klientów sprawiły, że w I kwartale br. aktywa zgromadzone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych zmniejszyły się o 5 mld zł, spadając do poziomu 44 mld zł 

Aktywa zgromadzone w UFK systematycznie kurczą się od września 2017, kiedy było w nich 59,5 mld zł. W nieco ponad dwa lata, do końca grudnia 2019 roku zmniejszyły się łącznie o prawie 11 mld zł. Pierwszy kwartał tego roku mocno ten trend przyspieszył. W trzy miesiące aktywa w nich zgromadzone zmniejszyły się o 5,2 mld zł, czyli 11% do 43,85 mld zł.
 

Tak duży spadek aktywów to głównie pochodna ujemnego wyniku z zarządzania. Spadki na rynkach wywołane zamknięciem gospodarek w związku z pandemią koronawirusa mocno pogorszyły wyniki wielu funduszy. Na ponad 800 UFK aż 85% zakończyło I kwartał ze stratą, a połowa straciła co najmniej kilkanaście procent.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 
Do tego trzeba dołożyć ujemne saldo wpłat i wypłat, które wyniosło niecałe -1 mld zł. W I kwartale br. klienci wpłacili na polisy na życie z UFK (składka przypisana brutto) zaledwie +1,5 mld zł (o 10% mniej niż w I kwartale 2019 roku). Jednocześnie utrzymała się wysoka wartość wypłaconych świadczeń i odszkodowań. W I kwartale ubezpieczyciele wypłacili klientom -2,5 mld zł, głównie z produktów ze składką jednorazową.

TAGI:

wartość i struktura aktywów

Popularne


zobacz także

↑ na górę