Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Najważniejsze dla twoich inwestycji teraz [LIVE]

22.06.2020 | analizy.pl
Liczy się to, co zrobi Fed. I chyba nie chce już pompować akcji. Co pompuje MiSie na GPW?

Twoim zdaniem najważniejsze dla naszych inwestycji są teraz nie informacje o pandemii, dane z realnej gospodarki, tylko to, co zrobi największy bank centralny świata, czyli Fed.

Fed ma olbrzymi wpływ na to, co dzieje się na amerykańskim rynku akcji i obligacji i to oczywiście rzutuje na cały świat. Co tydzień w środę Fed publikuje swój bilans i w ostatnim czasie było widać, że skala skupu aktywów zaczyna słabnąć i w ubiegłą środę pokazano, że suma bilansowa zmniejszyła się  o 84 miliardy dolarów. To o tyle zaskakujące, że Fed zapewniał, że poziom skupu będzie utrzymywany. Wygląda na to, że Fed większą uwagę skupia teraz na programach dotyczących wspierania realnej gospodarki niż pompowania dolarów na rynki finansowe.

Czyli Fed coraz bliżej Main Street niż Wall Street?

Tak, to jest sygnał ostrzegawczy, że Fed może nie być taki aktywny np. na rynku obligacji korporacyjnych, że nie wykupi w razie potrzeby trzy czwarte rynku. Raczej będzie działać bardzo ostrożnie. Wpompowanie prawie 3 bilionów dolarów do systemu finansowego od połowy marca spowodowało rzeczy, których się nie spodziewał. Fala wzrostów na rynkach akcji i obligacji chyba Fed nieco przestraszyła.

Czy przesuwanie pieniędzy w stronę Main Street oznacza, że nadchodzi inflacja, a zatem warto zwrócić uwagę na fundusze złota?

Wygląda na to, że Fed chce, żeby ta inflacja się pojawiła, ale problem polega na tym, że to bardzo trudno skontrolować. To stąpanie po cienkim lodzie. Wyhamowanie w odpowiednim czasie tej polityki może być bardzo trudne, ale to się dzieje. Jeżeli ta polityka Fedu polegająca na większym wsparciu Main Street kosztem Wall Street utrzyma się, to złoto może dobrze się zachowywać w takich warunkach. Patrząc technicznie – jeżeli pokona poziom 1800 dolarów za uncję, to następny przystanek to 1950, a potem jeszcze w tym roku nawet 2250. Jeżeli chcemy aktywnie zarządzać, to trzeba cały czas monitorować, co się dzieje z polityką banków centralnych.

zobacz także

↑ na górę