Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Investors TFI: może rynki akcji jednak miały rację

16.06.2020 | Investors TFI
Fenomenem obecnego kryzysu jest gwałtownie rosnące zainteresowanie rynkiem kapitałowym, widoczne od Stanów Zjednoczonych po Polskę. W USA otwarto setki tysięcy nowych rachunków maklerskich

 

  • Pierwsza połowa czerwca obfitowała w pozornie sprzeczne informacje. Z jednej strony indeks Nasdaq ustanowił nowy rekord, a S&P500 zdołał odrobić tegoroczne straty, z drugiej – oficjalnie ogłoszono zakończenie najdłuższej ekspansji gospodarczej w historii USA. Jednocześnie okazało się, że dramatyczna sytuacja na amerykańskim rynku pracy może się poprawiać znacznie szybciej niż wcześniej zakładano. Coraz powszechniejszy optymizm inwestorów, którzy zaczęli nawet podważać autorytet Warrena Buffeta, został jednak wystawiony na próbę po jednodniowym, sześcioprocentowym tąpnięciu na Wall Street.

  • Choć rozpoczętej w ostatnim tygodniu maja fali wzrostów towarzyszyła napięta atmosfera związana z protestami, jakie rozlały się po całych Stanach Zjednoczonych, to miała ona teoretycznie bardziej wiarygodny charakter niż wcześniejsze wzrosty. Już nie tylko spółki technologiczne stały za pokazem siły rynków akcji. Motorem wzrostów z przełomu maja i czerwca byli dotychczasowi maruderzy, czyli mniejsze i średnie spółki w USA, sektor bankowy (na całym świecie) oraz europejskie parkiety.
     
  • Giełdowe wzrosty wspierane były oczekiwaniami na pozytywne efekty procesu odmrażania gospodarek, rozbudzonymi między innymi przez zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Nieoczekiwany majowy wzrost liczby miejsc pracy i tym samym spadek stopy bezrobocia do nieco ponad 13% (zamiast spodziewanego odczytu na poziomie prawie 20%) pokazał, że odzwierciedlenie w gospodarce ruchu w kształcie litery V wykonanego przez indeksy giełdowe nie jest wcale takie nierealne.
     
  • Fenomenem obecnego kryzysu jest gwałtownie rosnące zainteresowanie rynkiem kapitałowym, widoczne od Stanów Zjednoczonych po Polskę. W USA otwarto setki tysięcy nowych rachunków maklerskich, wyraźnie wzrosły obroty generowane przez brokerów na indywidualnych kontach oraz wartość pozycji posiadanej w amerykańskich akcjach przez giełdowych graczy. Za tym skokiem zainteresowania giełdą stoją w większości przedstawiciele tzw. pokolenia millenialsów, którzy nie mieli do tej pory do czynienia z rynkiem akcji.

  • To, czy skorzystają oni z fenomenu określanego mianem beginner’s luck będzie zależało od tego jaką formę przybierze i jak długo potrwa rozpoczęta pod koniec pierwszego kwartału w USA recesja oficjalnie ogłoszona już przez Narodowe Biuro Analiz Ekonomicznych. Ich jedyną szansą jest to, że w pierwszych miesiącach roku tak naprawdę mieliśmy do czynienia z gospodarczym krachem (na wzór krachów na rynkach akcji), a nie recesją.

Przeczytaj cały Komentarz miesięczny.

Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji w Investors TFI

TAGI:

Jarosław Niedzielewskikomentarze zarządzających

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

10
lip
Empty-hex
P.Kuczyński: chińska „hossa” w centrum uwagi
9
lip
Empty-hex
Saxo Bank: Trump i Covid-19 to najlepsze, co kiedykolwiek spotkało Chiny
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: czerwiec wzrostu, ale już selektywnie
3
lip
Empty-hex
Czy inwestorzy wystraszą się zbyt drogich akcji?
29
cze
Empty-hex
Wzrost cen miedzi w związku z koronawirusem
26
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: powrót do normalności, ale i obawa o za drogie akcje
22
cze
Empty-hex
Złoto szykuje się do wybicia
19
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: RPP chce osłabić złotego?
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę