Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Gwałtowna przecena ropy naftowej

12.06.2020 | SUPERFUND TFI
W Polsce czwartek upłynął spokojnie ze względu na brak sesji. Tego samego nie można było jednak powiedzieć o sytuacji na świecie. Sesja z 11 czerwca przyniosła duże przeceny nie tylko na rynkach akcji, ale także na rynkach surowcowych

Istotnie spadły notowania zwłaszcza ropy naftowej. Kontrakty na amerykańską ropę gatunku WTI zniżkowały o około 8,2%, natomiast ceny kontraktów na ropę Brent osunęły się w dół o 7,6%. Piątkowy poranek nie przynosi poprawy nastrojów, zamiast tego notowania ropy naftowej kontynuują zniżki, a oba rodzaje surowca spadają o kolejne ponad 2%. Obecnie cena ropy WTI porusza się w rejonie 35,60 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 38 USD za baryłkę. Oznacza to, że notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do pierwszego spadkowego tygodnia od siedmiu tygodni.
 
Duże przeceny ropy naftowej były wynikiem ogólnego pogorszenia się nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Tematem przewodnim na nowo stał się koronawirus, a dokładniej, wątpliwości, czy odmrażanie gospodarek jest zasadne. W Stanach Zjednoczonych liczba zachorowań przekroczyła 2 miliony, a pojawianie się nowych przypadków także w skali całego świata przyspieszyło. Te liczby wywołały obawy o realizację czarnego scenariusza w postaci drugiej fali pandemii.
 
Dane dotyczące szybko rosnącej liczby zachorowań w USA mają szczególnie negatywny efekt na ceny ropy naftowej, ponieważ Stany Zjednoczone to wiodący globalny konsument ropy naftowej i paliw ogółem. Ponowne załamanie tamtejszego popytu na ropę naftową miałoby więc ogromny wpływ na sytuację na światowym rynku tego surowca.
 
Komunikaty dotyczące pandemii znajdują się w centrum uwagi inwestorów, ponieważ to bezprecedensowe wydarzenie całkowicie zmieniło oblicze rynku ropy w bieżącym roku. Skala spadku popytu na ropę jak dotychczas była wyjątkowo duża na tyle duża, że nawet rekordowo duże cięcia produkcji ropy w OPEC+ nie zdołały zniwelować nadwyżki.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychropa naftowa

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

10
lip
Empty-hex
P.Kuczyński: chińska „hossa” w centrum uwagi
9
lip
Empty-hex
Saxo Bank: Trump i Covid-19 to najlepsze, co kiedykolwiek spotkało Chiny
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: czerwiec wzrostu, ale już selektywnie
3
lip
Empty-hex
Czy inwestorzy wystraszą się zbyt drogich akcji?
29
cze
Empty-hex
Wzrost cen miedzi w związku z koronawirusem
26
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: powrót do normalności, ale i obawa o za drogie akcje
22
cze
Empty-hex
Złoto szykuje się do wybicia
19
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: RPP chce osłabić złotego?
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę