Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynkach (2020-06-05)

05.06.2020 | Wojciech Kiermacz
Skala wzrostów na europejskich rynkach akcji robi wrażenie, ale budzi obawy o to, co dalej. EBC stara się podtrzymać optymizm i rozszerza program skupu aktywów. W USA trzy kryzysy na raz uderzają w notowania Donalda Trumpa

To był tydzień wyjątkowych wzrostów na globalnych rynkach akcji, szczególnie w Europie. Niemiecki DAX poszedł w górę o 8,7%, włoski FTSE MIB o 9,6%, a francuski CAC40 o 8,5% (dane na godz. 13:30). Japoński Nikkei 225 zyskał 4,5%. Po czterech dniach tygodnia S&P 500 o jest wyżej o 2,2%. W ślad za rynkami europejskimi podążała warszawska giełda. Indeks WIG20 na przestrzeni tygodnia zyskał ponad 6%, mWIG40 ponad 7%, a sWIG80 prawie 5% (dane na godz. 13:30).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Skala wzrostów robi wrażenie, ale i budzi obawy o ich trwałość. W piątkowym wydaniu Analizy Live rozmawialiśmy z Rafałem Bogusławskim o tym, że zarządzający ostrzegają przed drugą falą przeceny. Że obecnie rynek wycenia najlepszy scenariusz z możliwych, ale to często powtarzane w mediach odbicie w stylu litery „V” jest mrzonką i jest prawdopodobne, że korekta nastąpi. Patrząc globalnie, za wzrostami w dużej mierze mogą stać inwestorzy, którzy musieli zamknąć krótkie pozycje, spodziewając się spadków na rynkach akcji. Gdy to nie nastąpiło, musieli odkupić akcje, tworząc swoisty „techniczny” popyt.

Dużo działo się na rynku obligacji, w szczególności po konferencji Europejskiego Banku Centralnego, na której Christine Lagarde, szefowa organizacji, zapowiedziała poszerzenie skali i czasu trwania programu skupu aktywów o dodatkowe 600 mld euro do czerwca następnego roku. Dużym spadkiem rentowności zareagowały na to obligacje krajów południa Europy, w szczególności Włoch.

Jednocześnie Lagarde przedstawiła optymistyczne prognozy co do wzrostu gospodarczego w strefie euro, bo choć w tym roku EBC spodziewa się 8,7 proc. spadku dynamiki PKB, to w kolejnych dwóch latach, powinniśmy to odrobić. Nie wszyscy są jednak takimi optymistami.

Po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego przez Stany Zjednoczone przelewa się fala protestów w związku z zabiciem czarnoskórego George Floyd’a przez białoskórego policjanta. Protesty mają charakter głównie pokojowy, choć rabusie wykorzystali okazję to splądrowania sklepów i galerii handlowych. W Nowym Jorku zarządzono godzinę policyjną, aresztowano setki osób. Donald Trump zapowiedział, że jeżeli będzie to konieczne, wyśle wojsko na ulice. Na pięć miesięcy przed wyborami prezydenckimi, największa gospodarka świata mierzy się więc z kryzysem zdrowotnym (epidemia koronawirusa), gospodarczym (gwałtowny wzrost bezrobocia) i społecznym. To stawia pod znakiem zapytania reelekcję obecnego prezydenta.

W tym tygodniu na Analizy.pl polecamy:
Liga Ekspertów: za nami trzy lata inwestowania w fundusze
Obniżki stóp procentowych, skup obligacji i agencje ratingowe
Santander TFI zachęca do wyjścia z „bezpiecznej przystani”
​Czy czeka nas fala obniżek opłat w funduszach dłużnych?
20 lat Analiz Online!

TAGI:

EBCpodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę