Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking funduszy inwestycyjnych (maj 2020)

04.06.2020 | analizy.pl
pobierz plik: pdf
Dziś na tapet bierzemy fundusze stabilnego wzrostu, które są sprofilowane głównie dla inwestorów, którzy chcieliby skorzystać z potencjału rynku akcji, ale nie są gotowi do podjęcia zbyt wysokiego ryzyka

Obecnie w ofercie TFI mamy 40 funduszy mieszanych stabilnego wzrostu inwestujących na naszym krajowym rynku. Są one naturalnym produktem dla inwestorów szukających alternatywy dla funduszy dłużnych w środowisku niskich stóp procentowych. Część ich portfela (między kilka a 50%, a średnio ok. 30%) zarządzający inwestują w akcje, dzięki czemu zwiększają potencjał zysku.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Fundusze stabilnego wzrostu - ile możemy zyskać a ile stracić?

Dziś przedstawimy fundusze, które w najnowszym – majowym – rankingu otrzymały wysokie oceny w pięciopunktowej skali (4a lub 5a) zarówno w 12- jak i 36-miesięcznym.

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najbardziej efektywne fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.


Ranking fundusy stabilnego wzrostu - maj 2020


Dla tych, którzy obserwują nasze rankingi od dłuższego czasu, nie jest zaskoczeniem, że najwyższe miejsce zajmuje Investor Zabezpieczenia Emerytalnego (Investor FIO). Jest to fundusz, który od kilku lat bryluje w naszych rankingach, utrzymuje najwyższą ocenę 5 gwiazdek w Ratingu Analiz Online, a także kilkukrotnie otrzymał statuetkę Alfa za swoje dokonania. Fundusz ten wyróżnia się nieszablonowym podejściem do konstrukcji portfela – jego motorem napędowym jest część akcyjna (w dużej mierze wypełniona akcjami zagranicznymi), ale walka o wynik odbywa się również w części dłużnej.

Bardzo dobrze w zestawieniu wypada także Skarbiec III Filar (Skarbiec FIO) – fundusz ten różni się od poprzednika tym, że częściej zmienia swoje oceny w naszym rankingu – jeszcze kilka miesięcy temu otrzymywał najniższą ocenę w horyzoncie rocznym – 1a. Za to długoterminowa 36-miesięczna, bardziej odporna na krótkoterminowe wahania, od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie 4a bądź 5a (w samym maju wskoczyła znów na 5a). To między innymi dlatego nie mógł liczyć na najwyższą ocenę w Ratingu Analiz Online (będącym podsumowaniem wielowymiarowej analizy jakościowej wyrażonej odpowiednią liczbą gwiazdek). Jak czytamy w jego ocenie „Skarbiec III Filar to specyficzny fundusz mieszany, o agresywnym profilu. Wysoka alokacja w akcje, selekcyjny charakter oraz poszukiwanie alfy na zagranicznych rynkach umożliwiają mu budowanie przewagi konkurencyjnej. Niemniej jednak rywalizacja o wysokie miejsca w tabeli okupiona jest ponadprzeciętną zmiennością, którą nie każdy inwestor zaakceptuje”.

Oba fundusze jako jedyne ze wszystkich produktów stabilnego wzrostu wypracowały dwucyfrowy wynik w skali zarówno 12- jak i 36 miesięcy.

Kolejne dwa fundusze rzadziej wpadają do grona najlepszych funduszy stabilnego wzrostu – ich oceny podlegają częstszym wahaniom. Fundusz z Avivy ma za sobą dobry okres, od kilku miesięcy otrzymuje najwyższą ocenę 5a w zestawieniu 12-miesięcznym, a od maja także wysokie 4a w horyzoncie 3-letnim. Jeszcze jeden fundusz otrzymał najwyższą ocenę 5a w horyzoncie 12-miesięcznym - Ipopema Emerytura Plus (Ipopema SFIO) – mimo że wypracował w tym horyzoncie niższy wynik od kolejnych wymienionych w tabeli. To wynika z konstrukcji naszego rankingu premiującego dobrą relację zysku do ryzyka. Jest to też najmłodszy produkt w naszym zestawieniu, który od wielu miesięcy otrzymuje wysokie 12-mies. noty i można się spodziewać, że gdy skończy 3 lata, czyli już za miesiąc, zadebiutuje i w tym zestawieniu z najwyższą notą.

TAGI:

fundusze stabilnego wzrostuwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę