Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

MiŚ-ie na plusie po maju [LIVE]

03.06.2020 | analizy.pl
Fundusze małych i średnich spółek z zyskami po maju. Czy w  funduszach obligacji to co dobre już było? Rafał Bogusławski i Robert Stanilewicz w Analizy Live

 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Giełdy rosną, ropa też. Czy limit wydobycia ropy będzie obowiązywał dłużej?
Ropa drożeje, co jest zasługą aktywizowania się życia gospodarczego. Cały czas trwają rozmowy między OPEC a Rosją na temat utrzymania obniżonego wydobycia ropy. Przypomnę, że umówiono się na obniżenie wydobycia o 9,7 mln baryłek do końca czerwca. W tej chwili trwają dyskusje, aby to przedłużyć o miesiąc, dwa albo nawet trzy. Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie zapowiedziały, że jeszcze obniżą wydobycie w czerwcu o ponad 1 mln baryłek. Bilans na rynku ropy zaczyna wyglądać coraz lepiej. Największym wyzwaniem dla producentów ropy będzie zarządzanie odbudowywaniem produkcji w miarę rosnącego popytu. Firmy wydobywające łupki wracają do działalności.

Czy na rynku akcji dołek już za nami?
Ja zakładam, że dołek na rynkach akcji jest już za nami. Patrząc na to, co się dzieje w gospodarce światowej, na stymulacje banków centralnych, będzie przepływ kapitału na rynki akcyjne. Nie wierzę w powtórkę z marca. W dłuższym horyzoncie oczywiście będą wahania. Obecnie wszystko dzieje się bardzo szybko. Ci, którzy wyszli z rynku akcji, teraz inwestują, w tym na rynkach wschodzących, bojąc się, że „pociąg odjeżdża”.

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi, że spadek PKB w II kwartale wyniesie 8-10%. Ludzie wrócili do galerii handlowych. Eksport w kwietniu spadł o 40%. Co z naszą gospodarką?
Mamy mieszany napływ informacji. Jeśli chodzi o dane o eksporcie to zakładam, że to był dołek i dane za maj będą dużo lepsze. Europa Zachodnia zaczęła odżywać. Informacje o galeriach handlowych są pozytywne, choć wiadomo, że nie tak dobre jak w zeszłym roku. Lepsze informacje napływają z firm, ich sytuacja finansowa się poprawia, mniej firm chce zwalniać, a nawet mówią, że będą zatrudniać. To pokazuje, że najgorsze mamy już za sobą. Pozostaje kwestia, jak szybko będziemy z tego wychodzili i jak będzie wspierana konsumpcja, jakie będą działania rządu.

Mamy teraz przeświadczenie, że niskie stopy procentowe bardzo zaszkodzą bankom. Z drugiej strony mamy spółki technologiczne. Myślenie, że są w stanie zastąpić banki jednak może jest zbyt pochopne, prawda?
Myślę, że sektor bankowy przeżyje. Nic nie wskazuje na to, żeby sobie nie poradził. Zmiany rynkowe wymuszają na bankach poszukiwanie innych źródeł do zarabiania, np. wyższych opłat. W perspektywie kilku kwartałów banki powinny pokazać rekordowe zyski.

Małe i średnie spółki po maju są na plusie. Czy w funduszach obligacji to co dobre już było, czy da się jeszcze na nich zarobić?
Małe i średnie spółki okazały się liderami w maju. Dobra koniunktura na małych i średnich spółkach zaczęła się pod koniec 2018 roku, rok 2019 był dobry. Po załamaniu marcowym były bardzo tanie. Znaczna część małych i średnich spółek jest dobrze postrzegana, ze względu na bardzo niskie wyceny. Maj to zdecydowanie miesiąc funduszy akcyjnych, ale i fundusze dłużne też dobrze sobie poradziły. Fundusze obligacji długoterminowych zarobiły średnio 1,7%, dzięki poprawie nastrojów na rynkach finansowych, ale i obniżki stóp procentowych i rentowności obligacji skarbowych.

Co będzie się działo w przyszłości? W przypadku funduszy obligacji długoterminowych byłbym zadowolony, gdyby powtórzyły wynik 1,7%, ale w skali najbliższych 12 miesięcy, patrząc na poziom stóp procentowych. Nawet jeśli stopy procentowe spadną poniżej zera, to rentowności obligacji długoterminowych wcale nie muszą dalej spadać. W ich przypadku można liczyć na nieco ponad 1% w skali roku, ale już w przypadku papierów krótkoterminowych będzie to bardziej problematyczne. Zakładam, że w kolejnych miesiącach fundusze akcji powinny zachowywać się dobrze, choć pewnie jakieś korekty się pojawią. Dla małych i średnich spółek największym ryzykiem pozostaje nierozwiązana kwestia OFE.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę