Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (maj 2020)

02.06.2020 | Wojciech Kiermacz
W maju temat koronawirusa wciąż dominował w mediach, ale rynki i inwestorzy zaczęli pomału wracać do normalności wraz ze wznawianiem aktywności gospodarczej w kolejnych krajach

Najważniejsze indeksy dużych giełd wyraźnie rosły – na przykład niemiecki DAX o 6,7%, japoński Nikkei 225 o 8,3%, czy brazylijski indeks Bovespa o 8,6%. Rósł również indeks spółek technologicznych Nasdaq (6,8%). Temu ostatniemu brakuje już tylko ok. 3%, żeby wrócić do poziomu sprzed globalnej pandemii. Spadki z kolei odnotowały giełdy w Chinach i Hongkongu. W pierwszym przypadku to efekt powrotu tematu wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. W drugim, to zagrożenie utraty specjalnego statusu w handlu z USA po ingerencji Chin w prawo regulujące m.in. działalność opozycyjną.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

To był dobry miesiąc dla warszawskiej giełdy. Indeks WIG20 wzrósł o 4,5%, w dużej mierze dzięki rosnącemu zainteresowaniu inwestorów zagranicznych rynkami wschodzącymi. Z kolei indeksy małych i średnich spółek – sWIG80 i mWIG40 – zyskiwały w dużej mierze dzięki inwestorom krajowym (kolejno 6,2%, 2,5%), którzy w związku z coraz niższymi stopami procentowymi i atrakcyjnymi wycenami akcji, zainteresowali się GPW. 

Wyniki

To właśnie fundusze akcji małych i średnich spółek, już drugi miesiąc z rzędu, są na czele zestawienia wyników. Średnio dały zarobić +5,5%, choć rozpiętość była w tej grupie pokaźna. Od +1,8% Novo Małych i Średnich Spółek aż po +12,9% Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek. Dobrze poradziły sobie również fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii (średnio +4,5%).
Globalny optymizm udzielił się funduszom akcji globalnych rynków rozwiniętych. W tej grupie jest niespełna 40 funduszy o różnym podejściu do tematu akcji globalnych (np. ESG, megatrendy, inwestowanie w wartość). W maju najlepiej jednak poradziły sobie spółki wzrostowe, w tym w szczególności Skarbiec Spółek Wzrostowych, który zyskał +20,3%. Spółki wzrostowe to w dużej mierze firmy amerykańskie, dlatego m.in. również fundusze akcji amerykańskich są wysoko w majowym zestawieniu – w tej grupie na czele jest Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych (+6,4%). Zdecydowanie słabiej poradziła sobie grupa funduszy akcji globalnych rynków wschodzących (+0,1%), które w dużej mierze inwestują na giełdzie w Chinach.

Dobry miesiąc dla funduszy dłużnych

Bardzo dobre wyniki odnotowały za to fundusze dłużne. Sprzyjały im obniżki stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej w trzech krokach ścięła referencyjną stopę procentową z 1,50% do symbolicznego 0,10%. To oznacza niższą rentowność nowych obligacji, ale i wzrost cen obligacji o stałym oprocentowaniu, które fundusze miały dotychczas w portfelach. Dzięki temu średni wynik np. grupy funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych wyniósł aż +1,5%. Wyróżnił się Skarbiec Dłużny Uniwersalny (+5,0%) oraz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (+3,5%).

Zwróćmy jeszcze uwagę na fundusze dłużne globalne korporacyjne, które średnio w maju dały zarobić 1,7%. Im, podobnie jak akcjom, pomogło pełne zaangażowanie największych banków centralnych i rządów w ratowanie gospodarek po koronakryzysie. Dodatkowo, na przykład amerykański Fed zaczął skupować dług tzw. „upadłych aniołów”, czyli obligacji korporacyjnych tych emitentów, którzy przed kryzysem mieli jeszcze rating na poziomie inwestycyjnym. Obecność tak dużego gracza wsparła notowania obligacji high-yield (wysokodochodowych). Wśród funduszy, w tej kategorii wyróżnił się NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego (+4,7%).

Patrząc szeroko na grupę funduszy globalnych dłużnych, to najwyższe wyniki wypracowały te inwestujące w dług rynków wschodzących. W maju apetyt na ryzyko był wysoki, czego wyrazem były napływy kapitału na rynki wschodzące, umocnienie ich walut względem dolara oraz rosnące ceny obligacji. Najwięcej zyskał PZU Dłużny Rynków Wschodzących (+8,9%), a także Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące (+6,3%) oraz Allianz PIMCO Emerging Markets Bond (+6,2%).

Wyniki funduszy zdefiniowanej daty (PPK)

Dużą rozpiętość wyników zaobserwowaliśmy w przypadku funduszy zdefiniowanej daty tworzonych na potrzeby pracowniczych planów kapitałowych. Stopy zwrotu tych o najbardziej odległej dacie (dopisek 2060), czyli de facto o najbardziej agresywnej strategii, wahały się od -0,3% (BPS 2060) do +5,4% (Pekao PPK 2060). Wraz z coraz bliższą datą docelową różnice w wynikach były mniejsze, choć wciąż znaczące i tak na przykład w funduszach 2025, w portfelach których powinny dominować najbezpieczniejsze papiery skarbowe, wyniki wahały się od -0,1% do +2,7%.

TAGI:

koronawiruswyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę