Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (maj 2020)

03.06.2020 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
W maju mieliśmy do czynienia z kontynuacją odrabiania strat na rynkach akcji poniesionych w okresie luty-marzec. Skorzystały na tym fundusze emerytalne, które zarobiły średnio +2,3%

Maj na rynkach był bardziej nerwowy niż kwiecień, głównie z powodu obaw o tempo powrotu gospodarek do pełnej sprawności. Mimo to główne indeksy giełdowe dalej pięły się w górę. Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na światowych giełdach, wzrósł w maju o +4,2%, zmniejszając stratę liczoną od początku roku do -9,9%. Amerykański S&P 500 przekroczył poziom 3000 punktów, zmniejszając tegoroczną stratę do -5,8%. Nieźle wypadła też warszawska giełda.
 

Wyniki funduszy emerytalnych

Na GPW najlepiej spisały się małe spółki –sWIG80 wzrósł o +6,2% i jako jedyny z głównych polskich indeksów zyskuje, licząc od początku roku (+3,3%). Średnie spółki zgrupowane w indeksie mWIG40 zyskały w maju +2,5%, a duże (z WIG20) +4,5%. Relatywnie najsłabiej spisywały się banki, którym ciąży nieoczekiwana trzecia obniżka stóp procentowych przez RPP w ostatnim tygodniu maja. Na odbiciu skorzystały fundusze emerytalne, które na koniec kwietnia w akcjach miały ulokowane 79% aktywów. W maju jednostki OFE zyskały od +1,9% do +2,7%, a średni wynik wyniósł +2,3%. Straty liczone od początku roku zmniejszyły się do średnio -16,6%. W horyzoncie 10-letnim OFE zarobiły średnio +20,0%.

Wyniki

Ranking OFE

W maju najlepszy stosunek zysku do ryzyka utrzymało Aviva OFE z najwyższymi notami w obu horyzontach (12 i 36 mies.). W Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio) swoją pozycję umocniło Aegon OFE, którego ocena 3-letnia wzrosła do 5a, dzięki czemu także ma najwyższe oceny w obu zestawieniach. Na ostatnim miejscu pozostaje natomiast Generali OFE, które otrzymało najsłabsze oceny 1a.

Ranking

Aktywa funduszy emerytalnych

Wzrosty na rynkach akcji i pozytywne wyniki z zarządzania przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych do 127,96 mld zł, czyli o 2,1% w ciągu miesiąca. Dodatnie wyniki zarządzania szacujemy na ok. 2,9 mld zł. Dodatkowo fundusze otrzymały z tytułu składek z ZUS 231 mln zł, natomiast z tytułu „suwaka” przelały na konta w ZUS 430 mln zł.

Aktywa OFE - maj 2020

Komentarz IGTE

Maj jest drugim z kolei miesiącem, w którym zarzadzający OFE mają możliwość odrabiania strat poniesionych w marcu w wyniku turbulencji na rynkach finansowych wywołanych pandemią COVID-19. Jest to wyraźny sygnał, że w przypadku opanowania rozprzestzreniania się wirusa SARS-COV-2 gospodarki przy wsparciu rządów i banków centralnych będą starały się wrócić na ściezkę wzrostu. Stabilizowanie się sytuacji epidemicznej i gospodarczej będzie powoli odbudowywało warunki pozwalające na bezpieczne i efektywne przeprowadzenie transformacji funduszy emerytalnych w kolejnym roku – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

TAGI:

IGTEOFEwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę